Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie se bude více angažovat ve světě, oznámil Johnson

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Londýn - Britský ministr zahraničí a zastánce brexitu Boris Johnson dnes jednal se americkým ministrem zahraničí. Johnson poté novinářům řekl, že po odchodu z Evropské unie bude více přítomna na světové scéně.

Kerry i Johnson zdůraznili význam zvláštního vztahu Británie se Spojenými státy. Šéf americké diplomacie vyjádřil přesvědčení, že britský odchod z EU bude co nejhladší a že si Londýn uchová co nejlepší vztahy se zbývající sedmadvacítkou. „Spojené státy spoléhají na silné Spojené království. Spoléháme také na úzké vztahy s Evropskou unií," řekl.

Jeho britský protějšek pak prohlásil, že po britském referendu chce změnit profil Británie jako „ještě globálnějšího národa". „Chci Británii, která bude aktivnější, která bude víc zaměřena směrem navenek, energičtější na světové scéně než kdy dřív," vysvětloval.

Zároveň zdůraznil, že jeho představa posílení britské role ve světě neznamená, že by se Londýn chtěl zcela rozejít s Evropou. „To by bylo geograficky, historicky, kulturně, intelektuálně i emocionálně nemožné," řekl Johnson.

Johnson se na tiskové konferenci s Kerrym odmítl omluvit za některé své urážlivé výroky z minulosti na adresu světových politiků. Podle něj by trvalo příliš dlouho, než by se omluvil všem, kdo se mohli jeho slovy cítit uraženi, a že se raději soustředí na závažnější věci, jako je humanitární krize v Sýrii.

Témata:  John Kerry Boris Johnson

Aktuálně se děje

9:51

David Švehlík a jeho táta Alois (†85). Poslední přání hereckého barda se už nesplní

Česko dnes rozesmutnila smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let, poslední narozeniny oslavil na konci loňského července. Tehdy vyslovil jedno přání ohledně dalšího působení před kamerou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.