Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britové si zoufají. Dochází peníze, dopady brexitu přišly velmi brzy

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn/Praha - Ačkoliv od referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie uplynulo jen pár týdnů, někteří Britové začíná pociťovat první důsledky chystaného brexitu. Výzkumné týmy hlásí problémy při žádostech o evropské granty a přicházejí o spřátelené evropské výzkumníky.

"Vědu brexit poškodí a spousta britských vědců je teď zvědavá, co konkrétně se bude dít," řekl podle Českého rozhlasu britský astronaut Tim Peak. Tvrdí, že evropští výzkumníci v Britech nevidí důvěryhodného partnera.

Jako příklad uvedl astronomy z univerzity v Keelu, kteří dříve spolupracovali s evropskými vědci a společně žádali i o peníze. Teď se situace změnila a zapojení britských institucí by mohlo ohrozit šance mezinárodního astronomického sdružení na získání peněz.

Velká Británie dříve z unijních fondů čerpala podle Rozhlasu ročně kolem osmiset padesáti milionů liber. To ale s brexitem skončí. Tlak britských vědců na vládu Theresy Mayové bude ale nadále stoupat, odborníci ostatně už před referendem volali po navýšení domácích výdajů na vědu.

"Nepotřebujeme být v politické organizaci, abychom mohli dělat vědu. Chci prostě zjistit, zda signatáři dopisu proti vystoupení mají pravdu v tom, že členstvím získáme víc, než kolik na něj vynakládáme," vysvětlil mluvčí skupiny Scientist for Britain, profesor onkologie Angus Dalgleish.

Odchod Británie z EU ale dopadá i na jiná odvětví. Lidé, kteří plánují odchod z Británie, by podle průzkumu nejčastěji chtěli pracovat v Německu. Podle průzkumu společnosti StepSton je už nyní 600.000 Britů rozhodnuto, že ve své kariéře budou pokračovat v některé ze zemí EU poté, co Británie blok opustí.

Mezi hlavní důvody jejich rozhodnutí patří očekávaná recese britské ekonomiky a oslabení libry po brexitu i nejistota ohledně toho, jak budou vypadat vztahy Londýna s unií.

Britové jsou podle průzkumu také přesvědčeni, že brexit nepomůže jejich kariéře. Negativní dopady očekává 40 procent dotázaných, podle 42 procent nedojde k žádné změně. Jen 16 procent Britů si myslí, že jim odchod z unie profesně pomůže.

Témata:  Brexit Velká Británie vědci

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 17:27

Scholz stojí před vážným problémem. Může nejméně oblíbený německý kancléř vyhrát volby?

Německá Sociálnědemokratická strana (SPD) v pondělí oficiálně nominovala současného kancléře Olafa Scholze jako svého hlavního kandidáta do nadcházejících předčasných voleb. Tento krok, o kterém informovaly dva stranické zdroje, otevírá Scholzovi cestu k boji o druhé funkční období, a to navzdory problémům spojeným s rozpadem jeho vládní koalice.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Tajemství Putinových jaderných základen prozrazeno. Ruský dezertér promluvil

V den, kdy Rusko zahájilo plnou invazi na Ukrajinu v únoru 2022, byla podle bývalého důstojníka ruských jaderných sil jeho základna uvedena do plné bojové pohotovosti. Anton, jak se muž anonymně označuje, popisuje, že zatímco do té doby se jednalo jen o cvičení, 24. února byly zbraně plně připraveny k použití.