Ankara – Neúspěšný pokus o vojenský převrat v Turecku i po svém potlačení otřásá celou oblastí. Analytická společnost Stratfor ve svém shrnutí dění v regionu varuje před dalším vývojem.
Centralizace moci
Společnost varuje, že čistky po neúspěšném tureckém puči, které se již dotkly desítek tisíc osob, vedou lídry jiných zemí k tomu, aby se ujistili, že je jejich moc skutečně pevně v jejich rukou.
„Stačí se podívat jen do blízkého okolí Turecka v Kavkazu a Střední Asii. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve středu odhalil změnu ústavy, která by prodloužila délku prezidentského období z pěti na sedm let. Turkmenský prezident Gurbanguly Berdimuhamedow již stanovil datum, kdy by se měla podobná změna odehrát i v jeho zemi," varuje Stratfor.
Centralizace moci v těchto zemích i v Turecku má podle něj stejnou motivaci – vnější bezpečnostní hrozby, mezi které patří například teroristická skupina Islámský stát. To je ale podle něj jen část této motivace.
Nestabilita poroste
„Vlády v těchto zemích se možná více obávají udržení vlastní moci a chtějí rozdrtit opozici, než že by chtěly porazit v zahraničí inspirovaný džihádismus," podotýká společnost s tím, že tvrdé zásahy jsou často vysvětlovány bojem proti terorismu, ve skutečnosti jde ale o zásahy proti opozici.
Problémy v těchto zemích způsobuje i zhoršující se socio-ekonomická situace, která zahrnuje pokles mezd a růst nezaměstnanosti. Na tom se podle Stratforu podílí pokles ceny ropy a návrat migrantů z Ruska.
Centralizace moci tak probíhá i v jiných oblastech Středního východu – moc by ve své rodině chtěli udržet například stárnoucí prezidenti Kazachstánu a Uzbekistánu, v Tadžikistánu již byly provedeny ústavní změny na zrušení omezení doby vlády. Celá situace v oblasti podle společnosti povede k větší nestabilitě a protestům.
Témata: Turecko, Střední Východ, vojenský převrat v Turecku
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30