Ankara – Pokus o státní převrat v Turecku má již nyní vážné důsledky. Zatčeny nebo propuštěny byly tisícovky soudců, vojáků i státních pracovníků. Zpravodajský server Al-Monitor ale varuje, že puč bude mít citelné důsledky pro směřování turecké zahraniční politiky.
Noví spojenci
Podle serveru můžeme očekávat razantní změny v zahraniční politice Turecka, a to zejména s ohledem na konflikt v Sýrii. Jak podotýká, tomu již před pokusem o převrat nasvědčovala omluva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi za loňský incident, při kterém byl sestřelen ruský letoun.
Právě kvůli tomuto incidentu byly vztahy mezi Tureckem a Ruskem na bodu mrazu, omluva ale zahájila normalizaci těchto vztahů. O nadcházející změně politiky v Sýrii podle serveru svědčí například malá podpora Turecka mezinárodní koalici v boji proti Islámskému státu v Sýrii nebo ostrý postoj proti syrským Kurdům.
Jak server vysvětluje, v důsledku puče a následných čistek Erdogan bude dále posilovat svou moc a směřovat k autoritářské prezidentské vládě, což Turecko povede dále od Západu a blíže ke spojencům, jako je Rusko nebo Írán.
Obrat ohledně Sýrie?
Dalšímu zhoršení vztahů se Západem povede zřejmě také spor se Spojenými státy, které Erdogan obvinil z ukrývání duchovního Fethullaha Gülena – právě on podle tureckého prezidenta puč vedl.
Ačkoliv Erdoganovi zastánci podle všeho stále volají po podpoře syrských rebelů, vnější faktory budou podle serveru na Erdogana tlačit, aby svůj postoj vůči Sýrii změnil. Mezi ně může patřit právě tlak z Ruska, které podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada.
„Ve zkratce, Erdogan má nyní ohledně Sýrie dvě možnosti: buď udrží status quo a sveze se na vlně spolehlivé nacionalisticko-konzervativní podpory, nebo udělá krok ke změně tím, že posílí spolupráci s Ruskem a Íránem," dodává.
Témata: Recep Tayyip Erdogan, Turecko
Související
19. září 2024 11:01
9. září 2024 21:58
29. července 2024 9:37
21. července 2024 12:52
12. července 2024 11:32