Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Objevily se nové informace o převratu. Pučisté prý akt museli urychlit

Turečtí vojáci obsadili Taksimovo náměstí v Istanbulu (16.7.2016).
Turečtí vojáci obsadili Taksimovo náměstí v Istanbulu (16.7.2016).
Foto: Profimedia

Ankara – V noci z 15. na 16. července v Turecku došlo k pokusu o vojenský převrat. Objevily se ale i spekulace, že puč zinscenoval sám turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby upevnil svou moc. Anonymní korespondent deníku Al-Monitor, který byl dle svých slov během puče přítomen v Ankaře, nyní přinesl nové informace.

O puči se vědělo předem

Dle tohoto korespondenta pochybnosti a nejistota panují i ve vysokých vládních kruzích. „Byl jsem svědkem této dlouhé noci v Ankaře a tohle je něco z toho, co jsem ve spolupráci s vysokými představiteli armády a vlády o ní zjistil," vysvětluje na úvod.

Dle jeho tvrzení turecká Národní zpravodajská organizace (MIT) o hrozícím puči získala předem informace. „Nebylo to poprvé, co MIT takovéto nezpracované informace dostala. Její ředitel Hakan Fidan od 3 hodin odpoledne až do dalšího rána pilně pracoval, aby pokus překazil."

„Fidan zkontaktoval velení armády na vojenském velitelství a přijal opatření, aby případný puč odvrátil. V tu chvíli se pučisté, kteří byli mnohem lépe organizováni a mnohem početnější, než se původně předpokládalo, rozhodli namísto zrušení operace ji provést dříve. Jinými slovy, Fidanova práce je donutila, aby svůj plán provedli o šest hodin dříve, než původně plánovali," tvrdí.

Upozorňuje, že ačkoliv je Fidan kritizován za to, že Erdogana o puči nevaroval dříve, je třeba pamatovat, že podobných varování o možném puči již na MIT dříve dorazilo více; vrchní představitelé armády ho zřejmě také ujišťovali, že o nic nejde. Kvůli tomu, že včas neinformoval premiéra Binaliho Yildirima, ale Fidan zřejmě přijde o práci.

Proč nebyl prezident Erdogan zadržen?

Právě kvůli rozhodnutí uspíšit celou operaci ale podle korespondenta celý puč selhal a pučisté se jevili jako neorganizovaní a neschopní. Nedokázali ovládnout ozbrojené jednotky; puč také poškodil fakt, že již v jeho rané fázi byl zabit brigádní generál Semih Terzi, což pučisty podle korespondenta demoralizovalo a rozbilo jejich vedení.

„Jedna otázka mnohé mátla: pokud byla operace skutečným pokusem o převrat, proč nebyl Erdogan na jeho začátku zadržen?" uvádí a následně vysvětluje, že došlo ke špatné koordinaci a komunikaci, takže elitní komando, které mělo v marmarském letovisku prezidenta Erdogana zadržet, nevědělo o přesunu plánu na dřívější čas.

„Drželi se tak původního plánu a Erdogana se vydali zadržet okolo 3. hodiny ranní, již ho tam ale nenašli," vysvětluje. Server podotýká, že dle vysokého představitele bezpečnostních jednotek neměli pučisté v úmyslu Erdogana ani Fidana zabít – chtěli je zajmout a dále je tak ponížit, ne z nich učinit mučedníky. Z toho důvodu nebyl hotel v Marmaru bombardován.

Stál za pučem Erdogan?

Pučisté pak podle korespondenta selhali i v tom, že se jim nepodařilo ovládnout turecká média. Nedokázali obsadit Turksat, společnost, která v zemi odpovídá za mobilní sítě a komunikaci, takže prezident Erdogan dokázal za pomocí aplikace FaceTime vystoupit v televizi. Nepodařilo se jim ani ovládnout další televizní stanice.

„Pokus o převrat nebyl dílem malé skupiny odpadlíků, ani jejich plán nebyl amatérský. Pučisté měli podporu ze všech částí ozbrojených sil a podařilo se jim uzavřít veškeré turecké hranice," podotýká server.

„Puč nebyl plánem Erdogana, ale pokud se mu podaří pokus o převrat kompletně potlačit, jeho moc se zvýší," podotýká na závěr korespondent a varuje, že mnoho informací o puči je stále neznámých.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.