Ankara – V noci z 15. na 16. července v Turecku došlo k pokusu o vojenský převrat. Objevily se ale i spekulace, že puč zinscenoval sám turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby upevnil svou moc. Anonymní korespondent deníku Al-Monitor, který byl dle svých slov během puče přítomen v Ankaře, nyní přinesl nové informace.
O puči se vědělo předem
Dle tohoto korespondenta pochybnosti a nejistota panují i ve vysokých vládních kruzích. „Byl jsem svědkem této dlouhé noci v Ankaře a tohle je něco z toho, co jsem ve spolupráci s vysokými představiteli armády a vlády o ní zjistil," vysvětluje na úvod.
Dle jeho tvrzení turecká Národní zpravodajská organizace (MIT) o hrozícím puči získala předem informace. „Nebylo to poprvé, co MIT takovéto nezpracované informace dostala. Její ředitel Hakan Fidan od 3 hodin odpoledne až do dalšího rána pilně pracoval, aby pokus překazil."
„Fidan zkontaktoval velení armády na vojenském velitelství a přijal opatření, aby případný puč odvrátil. V tu chvíli se pučisté, kteří byli mnohem lépe organizováni a mnohem početnější, než se původně předpokládalo, rozhodli namísto zrušení operace ji provést dříve. Jinými slovy, Fidanova práce je donutila, aby svůj plán provedli o šest hodin dříve, než původně plánovali," tvrdí.
Upozorňuje, že ačkoliv je Fidan kritizován za to, že Erdogana o puči nevaroval dříve, je třeba pamatovat, že podobných varování o možném puči již na MIT dříve dorazilo více; vrchní představitelé armády ho zřejmě také ujišťovali, že o nic nejde. Kvůli tomu, že včas neinformoval premiéra Binaliho Yildirima, ale Fidan zřejmě přijde o práci.
Proč nebyl prezident Erdogan zadržen?
Právě kvůli rozhodnutí uspíšit celou operaci ale podle korespondenta celý puč selhal a pučisté se jevili jako neorganizovaní a neschopní. Nedokázali ovládnout ozbrojené jednotky; puč také poškodil fakt, že již v jeho rané fázi byl zabit brigádní generál Semih Terzi, což pučisty podle korespondenta demoralizovalo a rozbilo jejich vedení.
„Jedna otázka mnohé mátla: pokud byla operace skutečným pokusem o převrat, proč nebyl Erdogan na jeho začátku zadržen?" uvádí a následně vysvětluje, že došlo ke špatné koordinaci a komunikaci, takže elitní komando, které mělo v marmarském letovisku prezidenta Erdogana zadržet, nevědělo o přesunu plánu na dřívější čas.
„Drželi se tak původního plánu a Erdogana se vydali zadržet okolo 3. hodiny ranní, již ho tam ale nenašli," vysvětluje. Server podotýká, že dle vysokého představitele bezpečnostních jednotek neměli pučisté v úmyslu Erdogana ani Fidana zabít – chtěli je zajmout a dále je tak ponížit, ne z nich učinit mučedníky. Z toho důvodu nebyl hotel v Marmaru bombardován.
Stál za pučem Erdogan?
Pučisté pak podle korespondenta selhali i v tom, že se jim nepodařilo ovládnout turecká média. Nedokázali obsadit Turksat, společnost, která v zemi odpovídá za mobilní sítě a komunikaci, takže prezident Erdogan dokázal za pomocí aplikace FaceTime vystoupit v televizi. Nepodařilo se jim ani ovládnout další televizní stanice.
„Pokus o převrat nebyl dílem malé skupiny odpadlíků, ani jejich plán nebyl amatérský. Pučisté měli podporu ze všech částí ozbrojených sil a podařilo se jim uzavřít veškeré turecké hranice," podotýká server.
„Puč nebyl plánem Erdogana, ale pokud se mu podaří pokus o převrat kompletně potlačit, jeho moc se zvýší," podotýká na závěr korespondent a varuje, že mnoho informací o puči je stále neznámých.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan, vojenský převrat v Turecku
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30