Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci v Německu vyšli protestovat proti diskriminaci a projevům nenávisti

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Würzburg – Do ulic německého města Würzburg, u kterého před několika dny na cestující ve vlaku zaútočil mladý migrant se sekyrou, vyšly desítky uprchlíků. Migranti chtěli tak dát najevo, co si o incidentu, při kterém byli zraněni čtyři lidé, myslí.

Uprchlíci se shromáždili, aby demonstrovali proti islamistickému terorismu. Do ulic se vydali s transparenty „Ne v mém jménu", čímž se od útočníka, který do země přijel jako žadatel o azyl, distancovali.

Většina přítomných pocházela ze Sýrie, uvedla rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk. Právě Sýrie je, vedle Afghánistánu, odkud útočník údajně pocházel, zemí, ze které přichází nejvíce německých žadatelů o azyl.

Do protestu se zapojilo 25 až 50 osob, většinu tvořili uprchlíci, přidali se k nim také dobrovolníci, kteří jim pomáhají. V době oběda společně prošli městem Würzburg v severním Bavorsku.

Demonstranti nesli transparenty, natáčel je u toho arabsky mluvící muž, který vysvětloval, že cílem akce je distancovat se od barbarských činů jako byl ten, který se stal v pondělí regionálním vlaku. Útočník (17) při něm podle svědků měl křičet „Alláhu Akbar". Dva napadení jsou stále v kritickém stavu.

Většina účastníků pochodu pocházela z nedalekého Ochsenfurtu, městečka, ve kterém žil útočník nejprve v pobytovém středisku pro mladé uprchlíky a pak u místní pěstounské rodiny.

Jeden z demonstrantů, 19-letý Adnan, řekl serveru Die Welt: „Jsme všichni smutní a máme obavy, že se nám lidé na ulici budou vyhýbat". Dodal, že až dosud místní obyvatelé přijímali žadatele o azyl. On sám prý dosud nezažil diskriminaci ani projevy nenávisti.

Adnan, který pochází ze Sýrie a který žije v Německu deset měsíců, řekl, že útočníka několikrát potkal, ale že ho osobně neznal.

Mluvčí dobrovolnické skupiny v Ochsenfurtu zdůraznit, že uprchlíci zorganizovali pochod z vlastního podnětu. Většina uprchlíků ze Sýrie přišla do Německa ve snaze utéct před islamistickým násilím ve své vlasti.

„Samozřejmě útok v některých z nás vyvolal strach, že do Německa nyní přichází terorismus," řekl jeden dobrovolník, který pracuje s žadateli o azyl, pro list Süddeutsche Zeitung. Zdůraznil však, že je třeba jednat „racionálně" a dodal, že se obává, že útok povede k odporu proti cizincům.

Témata:  uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí v Česku? Ještě se ochladí, varují meteorologové

Květen je v Česku v posledních dnech poměrně chladný, přesto se v druhé polovině tohoto týdne ještě ochladí. Na horách se může vyskytnout sněžení, nejvyšší teploty klesnou o několik stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.