Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU spojí síly s Jordánském proti přílivu migrantů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Ammán – Agentura Reuters dnes informovala, že Evropská unie uvolnila pravidla pro obchodování s Jordánskem výměnou za dohodu o syrských uprchlících. Podniky zaměstnávající syrské uprchlíky budou deset let platit nižší nebo žádné clo na zboží vyvážené do Evropské unie.

Na území Jordánska je 650.000 Syřanů, kteří uprchli před boji ve své zemi. „Jsem přesvědčen, že to posílí odolnost Jordánska vůči uprchlické krizi," sdělil komisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn.

Jordánsko už začalo Syřanům umožňovat pracovat v průmyslových podnicích a exportních zónách. Syřané mohou tvořit až čtvrtinu zaměstnanců podniků.

Opatření byla dohodnuta na únorové dárcovské konferenci v Londýně a cílem je ulevit jordánské ekonomice a zamezit odchodu Syřanů do Evropy.

Jordánský ministr plánování Imád Fáchúrí se domnívá, že je to příležitost, jak učinit z uprchlické krize ekonomickou výhodu. „Můžeme mít z uprchlíků prospěch jako z nové pracovní síly, a přitom nepoškodit pracovní příležitosti pro Jordánce," řekl.

EU pro Jordánsko vyčlenila pro tento a příští rok 747 milionů eur (20 miliard korun) ve formě půjček a příspěvků. Jordánsko zatím vydalo pro uprchlíky 20.000 pracovních povolení a EU očekává, že v dalších letech království zaměstná dalších 78.000 Syřanů.

Témata:  EU uprchlíci Jordánsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.