Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan přiznal: Ve vazbě kvůli pokusu o puč skončilo přes 10 000 lidí

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Pokud naleznou politické strany shodu, může dojít k omezeným změnám v turecké ústavě. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to dnes uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan. Případnému prodloužení výjimečného stavu, který dnes schválil parlament, i po prvních třech měsících podle něj nestojí nic v cestě. V souvislosti se zmařeným pokusem o puč z minulého týdne podle prezidenta ve vazbě skončilo již 10.400 lidí. Dalších 4060 policie zatkla, a to včetně 103 armádních generálů.

Prezident v rozhovoru přiznal, že před pokusem o puč selhaly tajné služby. Armáda, kterou výrazně postihly vládní čistky, Ankara podle něj urychleně doplní "novou krví". Pokus o nový puč se totiž nedá vyloučit, nebude ale snadné jej zahájit, neboť úřady jsou nyní "více ve střehu".

Hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan označuje za strůjce neúspěšného převratu, bude Turecko považovat za "další separatistickou teroristickou organizaci". Gülen, který dlouhodobě žije v USA, jakýkoli podíl na zmařeném puči odmítl a naznačil, že jej mohl zinscenovat sám turecký prezident, aby si upevnil moc v zemi.

Počet obětí pokusu o převrat z minulého týdne podle Erdogana stoupl na 246. Do bilance nezapočítal mrtvé na straně pučistů. Dosavadní bilance hovořila o 232 mrtvých, mezi nimiž je přes dvě stě civilistů. Počet zraněných je 2185, uvedl prezident.

Erdogan v rozhovoru s Reuters rovněž kritizoval rozhodnutí mezinárodní agentury Standard & Poor's snížit úvěrový rating Turecka po zmařeném puči. Označil to za "politické rozhodnutí". Agentura podle něj "byla na straně puče, nikoliv demokracie".

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn dnes Turecko vyzvali, aby během výjimečného stavu respektovalo právní stát a svobody. Čistky v justici, armádě a školství, které se dotkly už asi šesti desítek tisíc lidí, označili za "nepřijatelné".

K dodržování lidských práv v Turecku dnes vyzval také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Vyjádřil také naději, že Ankara bude během zavádění opatření v souvislosti s výjimečným stavem postupovat "transparentně".

Postup Turecka po zmařeném puči dnes opět kritizovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy