Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libye zuří: Tak tohle tedy ne. Francie to pořádně přehnala

Francouzská armáda
Francouzská armáda
Foto: Armée de Terre

Tripolis - Libyjská vláda se pořádně naštvala na Francii. Uvedla, že evropská země s ní nekoordinovala a neprodiskutovala přítomnost svých vojáků ve východní Libyi a že nehodlá dělat kompromisy v otázce územní svrchovanosti.

Agentura Reuters tvrdí, že libyjská vláda tímto způsobem reagovala na vyjádření francouzského prezidenta Francoise Hollanda, který potvrdil smrt tří francouzských vojáků při "nebezpečné špionážní operaci" v Libyi.

Vláda národní jednoty v prohlášení vyjádřila "vážnou nespokojenost s přítomností Francie ve východní Libyi bez koordinace s ní" a uvedla, že požádala Paříž o vysvětlení.

V západní a východní Libyi působí podle agentury speciální síly z několika zemí, konkrétně Francie, Británie a USA. Západ sice vyjádřili připravenost kdykoliv pomoci Libyi řešit hrozbu ze strany Islámského státu, vláda ale uvedla, že pomoc mohou poskytnout, až když o ni požádá.

Francie spolupracovala v boji proti islámským radikálům se silami věrnými východolibyjském vojenskému veliteli Chalífu Haftarovi. Ten vládu národní jednoty podporovanou OSN a západními mocnostmi včetně Francie odmítá.

Francouzské úřady poprvé potvrdily přítomnost svých vojáků v Libyi, když oznámily, že v této severoafrické zemi byli zabiti tři členové francouzské armády.

Jde o první západní oběti od letošního nasazení členů západních speciálních jednotek v Libyi. "Ministr obrany Jean-Yves Le Drian vyjadřuje lítost nad ztrátou tří francouzských poddůstojníků, kteří sloužili v Libyi," uvedlo v prohlášení bez dalších upřesnění ministerstvo obrany.

"Provádíme nyní (v Libyi) nebezpečné zpravodajské operace. Tři z našich vojáků, kteří byli do těchto operací zapojeni, byli zabiti při nehodě vrtulníku," sdělil prezident François Hollande.

Několik zemí, mezi nimi Francie, Itálie a Británie, na jaře oznámilo, že připravují nasazení svých specialistů pro boj proti islámským radikálům v Libyi. S nasazením se čekalo na ustavení libyjské vlády. Ta se ujala moci v březnu, ale nefunguje v plné šíři a nezískala ještě důvěru parlamentu.

Témata:  Francie Armáda Francie Libye

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.