Praha - Je velmi nepravděpodobné, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se podílel na pokusu o puč, jak tvrdí některé konspirační teorie, řekl ČTK znalec turecké politiky Jakub Šoka.
Díky nezdařenému převratu se však Erdoganovi podařilo upevnit moc. Turecko teď podle Šoky čeká období normalizace a výměna kádrů. Rozsáhlým čistkám, které již začaly, nikdo nezabrání.
"Úplně se nedomnívám, že je pravděpodobné, že by za tím pučem stál prezident Erdogan. On se obává o svou budoucnost a postavení, ale nemyslím si, že by ze sebe dobrovolně udělal návnadu na vojenský puč," uvedl Šoka.
Připustil, že svou roli mohly sehrát některé složky turecké státní správy. "Turecká tajná služba mohla o tom puči vědět a rozhodla se ho nechat v chodu, aby z toho dění mohla nějakým způsobem profitovat," míní Šoka.
Organizátory převratu podle něj patrně byli představitelé armády, kteří se rozhodli vládu svrhnout kvůli vlastním mocenským zájmům. "Pro řadu z nich byla motivace zbavit se prezidenta Erdogana, pro část z nich to mohla být ochrana sekularismu, který byl v Turecku skutečně destruován," zmínil analytik zájmy pučistů. "Ale zaštítění ideály vojenským juntám nikdy moc dlouho nevydrží. Domnívám se, že to skutečně byla mocenská politika," podotkl.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30