Třiatřicetiletý Rafiulláh, jeho žena a čtyřletý syn čekali před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli tři dny, píše CNN.

Kdykoliv prošli kolem bojovníci radikálního hnutí Tálibán, muž si podle svých slov zakryl tvář rouškou. "Tálibové na mě rozzlobeně zírali a vyhrožovali mi, abych odešel... Několikrát mě také kopli," popsal televizi a dodal, že noci rodina trávila v úkrytu.

Ve středu se podle něj dostali přes kontrolní stanoviště Tálibánu na letiště. Čeští vojáci je údajně vyzvedli a doprovodili k letadlu, které se chystalo odletět. "A pak nás najednou nechali těsně před letadlem se slovy, že je letoun plný a neposkytli žádnou informaci o jiném letadle," tvrdí Rafiulláh a dodává, že američtí a turečtí vojáci jim poté na letišti nabídli přístřeší, jídlo a vodu. Nyní čeká, zda se neobjeví další české letadlo.

České ministerstvo obrany k jeho případu zatím nevyjádřilo, uvedla CNN, která zároveň s odvoláním na resort obrany píše, že český vojenský speciál odletěl z Kábulu ve středu odpoledne a přistál v Praze kolem 22:00 hodiny. Zároveň připomíná, že do Prahy přiletěly v posledních třech dnech tři evakuační lety, které z Kábulu přivezly Čechy a Afghánce, celkem podle CNN 195 lidí.

CNN dále uvedla, že zástupci nevládní organizace Vlčí máky, která se zaměřuje na pomoc veteránům, potvrdila, že je v kontaktu s několika rodinami, které mají být evakuovány z Kábulu, a to včetně Rafiulláha a jeho rodiny. Nejméně tři další rodiny překladatelů, kteří v minulosti pracovali pro českou armádu, jsou stále před letištěm, dodala americká zpravodajská televizní stanice.