reklama

Afghánskou metropoli se snaží opustit tisíce lidí poté, co ji v neděli obsadilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Vojenskými letadly jsou z mezinárodního letiště v Kábulu evakuováni také diplomaté řady světových zemí, včetně Čechů a jejich spolupracovníků.

První české vojenské letadlo, které z Afghánistánu přepravilo 46 Čechů a jejich spolupracovníků s rodinami, již dnes ráno přistálo v Praze. Podle ministerstva obrany další evakuační letadlo z Prahy odstartovalo po 11:00.

Na kábulském mezinárodním letišti vládne od neděle chaos. Američtí vojáci se dnes ráno snažili zahnat Afghánce z ranvejí palbou do vzduchu. Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že na letišti zahynulo nejméně pět osob - není ale jasné, zda oběti zemřely v tlačenici, nebo je zabila střelba.

Na jedné z videonahrávek z letiště je vidět, jak se dav afghánských civilistů tísní na mobilních schodech přistavených k letadlu, někteří lidé visí ze zábradlí. Podle dalšího z videí se několik Afghánců zachytilo zvnějšku startujícího amerického vojenského letadla, ve vzduchu se ale neudrželi a zřítili se na zem.

Nejméně dva Afghánci prý zemřeli, když se snažili dostat z Kábulu na letadle USA

Nejméně dva Afghánci dnes údajně zahynuli, když se pokusili opustit Kábul zachycení na vnější straně amerického vojenského letounu a z velké výšky se zřítili na zem. Informoval o tom časopis Newsweek. Z afghánské metropole se snaží uprchnout tisíce lidé poté, co ji v neděli obsadilo islamistické hnutí Tálibán.

Na videonahrávce zveřejněné afghánskou zpravodajskou agenturou Asvaka News je vidět, jak z letounu po startu z kábulského mezinárodního letiště padají dva nezřetelné objekty. "Video ukazuje, jak z letadla spadnou dva lidé na obytné domy," komentovala agentura jedenáctisekundovou nahrávku, která již zaznamenala více než milion zhlédnutí.

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁBĚRY NEJSOU VHODNÉ PRO CITLIVÉ POVAHY A OSOBY MLADŠÍ 18 LET

"Místní lidé z blízkosti kábulského letišti tvrdí, že viděli mladíky, kteří se neudrželi kol letadla a spadli na obytné domy. Jeden ze svědků uvedl, že při dopadu obětí na zem bylo slyšet hlasitý, děsivý zvuk," napsala agentura na twitteru.

Jiné video kolující na internetu zachycuje údajně místní občany, jak sbírají těla obětí po jejich zřícení na zem v kábulské čtvrti Chajr Chóna.

reklama