Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký a ruský ministr obrany po havárii amerického dronu obnovili kontakt

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Americké letouny budou dál létat všude tam, kde to mezinárodní právo dovoluje, řekl dnes americký ministr obrany Lloyd Austin, který hovořil po telefonu se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem v návaznosti na úterní havárii amerického dronu. Austin a Šojgu spolu mluvili poprvé od října, uvedla agentura AP.

Kvůli zničení amerického dronu nad Černým mořem, které podle Washingtonu zapříčinil náraz ruské stíhačky, se obě země podle AP zatím víc než kdy dřív za dobu ruské invaze na Ukrajinu přiblížily potenciálnímu přímému konfliktu.

"Právě jsem mluvil se svým ruským protějškem Šojguem. Je důležité, aby byly velké mocnosti příkladem transparentnosti a komunikace. USA budou dál létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí," sdělil Austin.

Americký ministr obrany podle agentury Reuters po telefonátu také zdůraznil, že ruské síly musí se svými armádními letouny manévrovat bezpečně a profesionálně. O čem přesně se Šojguem hovořil, ale nechtěl komentovat.

Ruská agentura TASS nejprve bez dalších podrobností informovala, že spolu ministři obrany hovořili, později citovala z prohlášení ruského ministerstva obrany, podle něhož Šojgu v hovoru s Austinem označil lety amerických strategických dronů u pobřeží Krymu jako "provokativní". Moskva ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014 a využívá ho při své současné invazi na Ukrajinu. Americké lety podle Šojgua "vytvářejí předpoklady pro eskalaci situace" v Černém moři. "Ruská federace nemá zájem na takovém vývoji, ale bude i nadále reagovat na všechny provokace přiměřeným způsobem," cituje TASS slova ruského ministra.

Americká armáda v úterý sdělila, že ruský stíhací letoun Su-27 se srazil s americkým průzkumným dronem MQ-9 Reaper a zasáhl jeho vrtuli. Dron byl zničen. Incident se podle Pentagonu stal kvůli "nebezpečnému a neprofesionálnímu" chování ruské strany. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že americký stroj spadl kvůli neopatrnému manévrování a že ruské stíhačky se s ním nedostaly do kontaktu.

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley dnes uvedl, že má rovněž v plánu hovořit se svým ruským protějškem Valerijem Gerasimovem. Jak dodal, ohledně incidentu vyvstalo množství otázek. "Víme, že zachycení (dronu) bylo úmyslné. Víme, že agresivní chování bylo úmyslné," prohlásil šéf amerického sboru náčelníků štábů. Zda byla ale úmyslná i kolize, stále není jasné, řekl Milley novinářům. Dron se podle něj nyní nachází v hloubce 1200 až 1500 metrů pod mořem a bude velmi obtížné ho z vody dostat.

Témata:  Sergej Šojgu Lloyd Austin USA Rusko

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy