Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký kontinent se třásl. Silná zemětřesení udeřila v Kolumbii i Kanadě

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Střední část Kolumbie zasáhla v úterý dvě zemětřesení o síle 6,2 a 5,7 stupně Richterovy škály, Oběti na životech ani větší škody úřady zatím podle agentury Reuters nehlásí.

Podle americké geologické služby USGS dosáhla zemětřesení síly 6,0 a 5,8 stupně. Otřesy od sebe nebyly vzdálené místně a časově je dělily jen minuty.

Jejich epicentrum se nacházelo asi 150 kilometrů jižně od hlavního města Bogotá v provincii Meta. Otřesy byly velmi mělké, což podle agentury Reuters mohlo zvýšit jejich účinek.

Zemětřesení o velikosti 6,2 se považuje za silné a je schopné způsobit vážné škody. Zasažená oblast ale není hustě osídlena. Otřesy byly cítit v několika městech střední a jihozápadní Kolumbie, včetně Bogoty. Zemětřesení bývají v této jihoamerické zemi poměrně častá.

Silné zemětřesení postihlo v úterý večer také západní pobřeží Kanady nedaleko od Vancouveru. Podle dnešní zprávy americké geologické služby USGS dosáhlo síly 6,3 stupně Richterovy škály.

USGS ohnisko zemětřesení lokalizovalo 177 kilometrů západně od Port Hardy. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) bylo ohnisko 518 kilometrů západně od Vancouveru.

Oběti na životech ani škody zatím hlášeny nejsou. Výstrahu před přívalovou vlnou cunami úřady nevydaly.

Port Hardy leží na severu ostrova Vancouver v provincii Britská Kolumbie a má asi 4100 obyvatel.

Témata:  Kolumbie zemětřesení Kanada

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy