reklama

Podle ukrajinského tisku Nizozemsko nejednou jednalo o Cemachově osudu s ukrajinskými úřady a trvalo na tom, že vzhledem k vyšetřování letecké katastrofy nad Donbasem nemůže být součástí výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut.

Ještě před odletem do Moskvy Cemacha naposledy vyslechli vyšetřovatelé, oznámil dnes v Haagu nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Potvrdil zároveň, že Nizozemsko Moskvu požádalo o Cemachovo vydání. Žádost ale nejspíš zůstane bez reakce.

Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Šestapadesátiletý Cemach působil jako velitel protivzdušné obrany takzvané Doněcké lidové republiky. Hned v roce 2014 se aktivně zapojil do bojů na straně proruských povstalců, letos v červnu ho ukrajinské komando při tajné operaci eskortovalo z Donbasu. V Kyjevě byl obviněn z terorismu, ale vyslýchán byl hlavně jako možný svědek, ne-li jeden z pachatelů, katastrofy malajsijského boeingu.

reklama