reklama

Bojuje se nejenom v Halabu, ale také v sousední provincii Idlib. OSN dnes oznámila, že kvůli konfliktu ze svých domovů v této severozápadní provincii uprchlo 900.000 lidí. Těžké boje začaly v prosinci a také v Idlibu se syrská armáda se svými spojenci snaží vybojoval pozice, jež ovládají oponenti Damašku a islámské radikální skupiny.

"Domníváme se, že od 1. prosince uprchlo 900.000 lidí, většina z nich jsou ženy a děti," řekl dnes zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Předchozí zprávy OSN hovořily o 800.000 uprchlíků.

"Ti lidé jsou otřesení, musejí spát venku za mrazu, protože uprchlické tábory jsou plné. Matky pálí plasty, aby se děti mohly ohřát. Malé děti umírají zimou," uvedl Lowcock. Řekl také, že se na severozápadě Sýrie bojuje "naslepo" a že údery míří i na místa, kde se zdržují uprchlíci. "Lidé tam umírají, jsou zranění a musejí znovu utíkat," řekl zástupce OSN. "Nepodaří se zabránit největší tragédii 21. století, pokud se členové Rady bezpečnosti OSN nepřenesou přes své individuální zájmy," dodal Lowcock.

Asad dnes řekl, že ofenziva na severu bude pokračovat, dokud nebude "osvobozená" celá Sýrie. Současné bojové úspěchy podle prezidenta předznamenávají konečnou porážku povstalců, kteří se jej snažili svrhnout.

Syrské státní sdělovací prostředky dnes oznámily objev hromadného hrobu s těly 70 lidí ve východní Ghútě u Damašku. Povstalci byli v této lokalitě poraženi v roce 2018.

reklama