reklama

Podle Bruselu není evropský blok zodpovědný za to, že AstraZeneca není schopná dodržet závazky, která má vůči ostatním zemím.

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že EU požádala Austrálii, aby stáhla žádosti o povolení k vývozu, a na další žádosti o vakcíny následně neodpověděla. Pokud nyní EU naznačuje ochotu vývoz umožnit, australská vláda požádá, aby bylo 3,1 milionu dávek, které měly do Austrálie původně dorazit koncem března, dodáno.

"Samozřejmě o ty miliony dávek stojíme," uvedl Morrison.

Podle australských úřadů je zpoždění dodávky důvodem, proč v zemi pomalu postupuje vakcinace. Dosud bylo v Austrálii naočkováno 670.000 lidí; podle vládního plánu měli injekci do konce března dostat čtyři miliony lidí.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která po registraci svého preparátu v lednu ohlásila výrazné snížení dodávek v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Austrálie na konci února dostala první dodávku 300.000 dávek vakcíny od AstraZeneky, která byla podle australských úřadů i prozatím poslední. EU na začátku března na žádost Itálie zamítla export 250.000 dávek do Austrálie, rozhodnutí odůvodnila nedostatkem vakcín pro unijní státy.

Austrálie, kde žije 25 milionů osob, od počátku epidemie zaznamenala zhruba 29.300 případů koronaviru a 909 souvisejících úmrtí.