Bělorusko bude pokračovat ve vojenských cvičeních s Ruskem, která měla původně skončit dnes. Ruští vojáci, kteří se měli vrátit do vlasti, tak v zemi zatím zůstanou. S odvoláním na běloruského ministra obrany Viktara Chrenina to dnes uvedla agentura DPA.
Západ odhaduje, že Rusko má v Bělorusku kolem 30.000 vojáků, a obává se, že je může využít k útoku na Ukrajinu a její hlavní město Kyjev. Moskva takový záměr popírá. Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská označila přítomnost ruských vojáků za ohrožení běloruské svrchovanosti.
Bělorusko prodloužení manévrů zdůvodnilo "zvýšenou vojenskou aktivitou" poblíž svých hranic a hranic Ruska a také zvýšeným napětím na východě Ukrajiny, kde se v posledních dnech vystupňovaly střety mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty. Jak dlouho bude bělorusko-ruská vojenská akce, která začala 10. února, ještě trvat, Minsk neuvedl.
Dosud obě země opakovaně ujišťovaly, že cvičení dnes skončí a ruští vojáci se po něm stáhnou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek řekl, že manévry obě země ukončí do neděle. Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej zase v týdnu tvrdil, že "ani jeden ruský voják a ani jeden kus ruského vojenského vybavení nezůstane (v Bělorusku) po cvičení". Podobně se vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Jak upozorňuje list The New York Times, má Rusko na manévrech i své nejmodernější vybavení, včetně systému protivzdušné obrany S-400, jakož i stovek letadel, tanků a obrněných vozidel. V Bělorusku jsou i příslušníci ruských speciálních jednotek. Od skončení studené války nebylo podle NATO na území Běloruska tolik ruských vojáků jako nyní.
"Přítomnost ruských vojáků na našem území je porušením naší ústavy i mezinárodního práva a ohrožuje bezpečnost všech Bělorusů i celého regionu," uvedla Cichanouská v prohlášení. Podle ní může být Bělorusko "vtaženo do války někoho jiného a stane se útočící zemí". Prezident Alexandr Lukašenko podle ní "zaplatil za podporu ze strany Kremlu svrchovaností vlastní země".
"Požadujeme okamžitý odchod ruských jednotek z našeho území," uvedla Cichanouská a připojila požadavek, aby se věcí zabývala Rada bezpečnosti OSN a aby proti Minsku byly uvaleny další sankce.
Minsk je blízký spojenec Moskvy. Svědčí o tom mimo jiné skutečnost, že Lukašenko v sobotu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem přihlížel ruským testům strategických jaderných zbraní.
Americký prezident Joe Biden i britský premiér Boris Johnson jsou přesvědčeni, že Rusko chystá útok na Ukrajinu, při němž se pokusí obklíčit hlavní město Kyjev. Téměř třímilionová metropole je od hranic Běloruska vzdálena jen několik desítek kilometrů vzdušnou čarou.
Témata: Bělorusko, Ruská armáda
Související
16. listopadu 2024 13:11
23. října 2024 21:29
27. září 2024 19:13
8. září 2024 11:32
26. srpna 2024 10:15
20. srpna 2024 13:43