Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělorusko má podle premiéra přichystaný komplex odvetných sankcí vůči EU

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Bělorusko má připravený komplex odvetných sankcí vůči Evropské unii, Minsk přitom ale počítá s tím, že Západ nová opatření vůči Bělorusku nezavede. Podle agentury TASS to dnes televiznímu kanálu Belarus-1 řekl předseda vlády Raman Haloučanka.

Prezidenti a premiéři členských zemí EU se na květnovém summitu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku v reakci na vynucené přistání civilního letu v Minsku. Na palubě letadla společnosti Ryanair mířícího z Řecka do Litvy, tedy na lince mezi dvěma unijními státy, byl novinář a aktivista Raman Pratasevič, kterého běloruská bezpečnost i s jeho přítelkyní hned zadržela.

"Stále doufáme, že horké hlavy vychladnou a vezmou v úvahu i zájmy svého podnikání v Bělorusku," poznamenal Haloučanka. Běloruské vedení podle něj doposud dělalo vše pro rovnoprávné partnerské vztahy se Západem. "Pokud však mluvíme o škodě způsobené našim společnostem, máme plné právo na nahrazení této škody. Komplex opatření v reakci na sankce je připravený," dodal premiér.

Škody způsobené běloruské ekonomice sankcemi západních zemí přitom odhadl na necelá tři procenta hrubého domácího produktu. "Celkově, pokud vezmeme obchodní a finanční sankce, pak maximální výše škody, která byla vypočítána, je 2,9% HDP," řekl předseda běloruské vlády.

Bělorusko bude podle něj nucené "vzdát se západního zboží" a je připravené "přejít mimo jiné i na asijské technologie, které v posledních několika desetiletích kráčejí mílovými kroky vpřed". Haloučanka také varoval, že Západ může přijít o běloruský trh, který sice "není tak velký, nicméně objem importu investic z EU činí ročně miliardy".

Velvyslanci členských zemí Evropské unie v pátek schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU, který vstoupil v platnost dnes.

Témata:  Bělorusko sankce EU

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy