Soud bude odteď jednat i v Berlusconiho nepřítomnosti, informovaly světové agentury.

Proces začal roku 2017 a čtyřiaosmdesátiletý politik je v něm obviněn z uplácení svědků v jednom z dřívějších soudních sporů, v němž čelil obvinění ze sexuálního styku s nezletilou. V této kauze byl po odvolání viny zproštěn.

Soud v Miláně minulý týden oslovil tři odborníky, včetně jednoho psychiatra, aby do 45 dní rozhodli, zda Berlusconiho zdravotní stav brání jeho účasti u soudu.

"Hypotéza soudu, že se podrobím rozsáhlé a neomezené psychiatrické expertize (...) , svědčí o zjevných předsudcích vůči mé osobě," napsal Berlusconi předsedajícímu soudci v dopise, jehož kopii zaslal médiím. Proces je podle bývalého premiéra "nespravedlivý" a "poškozuje jeho pověst a čest".

Berlusconiho poslední vláda se rozpadla v roce 2011 kvůli rozpočtové krizi a skandálu vyvolaném večírky, na něž byly zvány modelky i nezletilá dívka přezdívaná Ruby. Právě ta byla předmětem jednoho z Berlusconiho soudních procesů, v němž byl expremiér roku 2015 viny zproštěn.

Byl souzen i za finanční trestnou činnost a v roce 2013 byl uznán vinným z daňového podvodu. Jeho strana Forza Italia ztratila mnoho příznivců, ale je stále hráčem na italské politické scéně, píše Reuters.