Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden a Si Ťin-pching se mají v listopadu setkat v USA

Joe Biden s čínským prezidentem
Joe Biden s čínským prezidentem
Foto: The White House

Spojené státy americké a Čína souhlasily, že vyvinou společné úsilí s cílem uskutečnit setkání prezidentů obou globálních velmocí. Šéf Bílého domu Joe Biden pozval čínského protějška Si Ťin-pchinga do San Francisca na listopadový summit APEC. Peking zatím účast svého lídra nepotvrdil.

Biden se v tomto týdnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Podle Bílého domu existuje shoda na tom, že setkání prezidentů by mělo proběhnout v listopadu v San Franciscu, napsal britský deník Guardian.

Jeden z vysoce postavených členů americké administrativy uvedl, že Washington nechává na Pekingu, aby oznámil, že Si Ťin-pching se chystá navštívit USA. Zároveň přiznal, že probíhají přípravy na setkání. Biden zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci.

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí.

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje.

Témata:  Joe Biden Si Ťin-pching Čína USA

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy