Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden a Si Ťin-pching se mají v listopadu setkat v USA

Joe Biden s čínským prezidentem
Joe Biden s čínským prezidentem
Foto: The White House

Spojené státy americké a Čína souhlasily, že vyvinou společné úsilí s cílem uskutečnit setkání prezidentů obou globálních velmocí. Šéf Bílého domu Joe Biden pozval čínského protějška Si Ťin-pchinga do San Francisca na listopadový summit APEC. Peking zatím účast svého lídra nepotvrdil.

Biden se v tomto týdnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Podle Bílého domu existuje shoda na tom, že setkání prezidentů by mělo proběhnout v listopadu v San Franciscu, napsal britský deník Guardian.

Jeden z vysoce postavených členů americké administrativy uvedl, že Washington nechává na Pekingu, aby oznámil, že Si Ťin-pching se chystá navštívit USA. Zároveň přiznal, že probíhají přípravy na setkání. Biden zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci.

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí.

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje.

Témata:  Joe Biden Si Ťin-pching Čína USA

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:42

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.