reklama

Biden se v tomto týdnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Podle Bílého domu existuje shoda na tom, že setkání prezidentů by mělo proběhnout v listopadu v San Franciscu, napsal britský deník Guardian.

Jeden z vysoce postavených členů americké administrativy uvedl, že Washington nechává na Pekingu, aby oznámil, že Si Ťin-pching se chystá navštívit USA. Zároveň přiznal, že probíhají přípravy na setkání. Biden zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci.

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí.

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje.