Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Oznámil to dnes podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Opatření jsou reakcí na ruský útok na Ukrajinu.
Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za "agresora", který musí za své činy "zaplatit". Uvedl rovněž, že USA rozšíří seznam sankcionovaných ruských oligarchů a zakážou vývoz luxusního zboží do Ruska. "Jsou to nejnovější kroky, které podnikáme, ale nikoli kroky poslední," prohlásil.
Odebrání doložky nejvyšších výhod otevírá Spojeným státům a jejich spojencům cestu k uvalení cel na širokou škálu ruského zboží, upozornila agentura Reuters.
Podle společného prohlášení každá z členských zemí G7, tedy Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA plus Evropská unie, přislíbila, že podnikne nezávislé kroky ke zrušení doložky nejvyšších výhod, která Rusku zajišťuje nejlepší možné obchodní podmínky, jako jsou nízká cla a málo obchodních překážek. "(Ukončení těchto výhod) ve shodě s ostatními zeměmi, které tvoří polovinu globální ekonomiky, bude další zdrcující ranou pro ruskou ekonomiku," řekl Biden.
Členové G7 také uvedli, že společně usilují o to, aby Rusko nemohlo získat finanční prostředky od předních mnohostranných finančních institucí, jako je Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Jsou také připraveni uvalit další omezení na ruský vývoz a dovoz důležitého zboží a technologií. Budou se rovněž snažit zachovat stabilitu energetických trhů a zajistit potravinou bezpečnost na celém světě.
V USA se doložka nejvyšších výhod označuje jako status trvalých normálních obchodních vztahů (PNTR). Odebrání tohoto statusu Rusku ještě bude muset schválit americký Kongres, zákonodárci v obou komorách i na obou stranách politického spektra již ale signalizovali, že opatření podpoří.
Rusko je 23. největším obchodním partnerem USA. Vzájemná obchodní výměna loni činila 36,1 miliardy dolarů (829 miliard Kč), z čehož 29,7 miliardy dolarů (682 miliard Kč) tvořil dovoz z Ruska. Zhruba tři pětiny připadly na ropu, uhlí a plyn.
Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení, uvedla Harrisová
Ruský prezident Vladimir Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Podle agentury AP to při dnešní návštěvě Rumunska uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Členskou zemi NATO zároveň ubezpečila o platnosti závazku kolektivní obrany aliance.
"Podle všeho, co víme a čeho jsme byli svědky, Putin nejeví žádné známky seriózní diplomacie," řekla Harrisová po jednání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem.
Vyzvala také Američany, aby se v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi připravili na nárůst cen pohonných hmot. "Je to cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Musíte stát při svých přátelích," řekla Harrisová s tím, že to někdy nebývá snadné.
Americká viceprezidentka ujistila Iohannise o "neochvějné" podpoře Spojených států vůči členům východního křídla NATO a ocenila, že Rumunsko přijalo tisíce lidí prchajících před boji na sousední Ukrajině.
Iohannis zdůraznil potřebu co nejrychlejšího zprovoznění bojové skupiny NATO v Rumunsku a oznámil, že země zvýší výdaje na obranu ze dvou na 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyzval také k tomu, aby aliance "od základu přehodnotila" svůj přístup ke svému východnímu křídlu.
Bukurešť byla Harrisové druhou zastávkou při třídenní cestě po východní Evropě. Ve čtvrtek se ve Varšavě setkala s polskými představiteli a ukrajinskými uprchlíky a nabídla zde americkou podporu pro výzvy k mezinárodnímu vyšetřování údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině.
Témata: Joe Biden, G7, Rusko, Kamala Harrisová
Související
21. listopadu 2024 11:36
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 22:34
13. listopadu 2024 20:24
8. listopadu 2024 11:08