Baerbocková potvrdila, že se s americkým kolegou shodla, že ruské aktivity kolem Ukrajiny a případné narušení její svrchovanosti budou mít vážné důsledky. Ruská vláda si musí podle německé ministryně uvědomit, že k politickému řešení problému neexistuje alternativa.

Blinken řekl, že bude těžké dosáhnout s Ruskem diplomatického pokroku, pokud bude Moskva držet pistoli "na spánku Ukrajiny" a nebude se snažit uvolnit napětí. "Otázkou je, zda Rusko bere vůbec diplomacii vážně. Je velmi obtížné se opravdu někam pohnout v atmosféře hrozeb a zvyšování napětí a s pistolí na spánku Ukrajiny," řekl na tiskové konferenci Blinken.

Podle agentury AP Baerbocková s Blinkenem na svém setkání projevili názorovou shodu na Rusko. Ministři jednali v návaznosti na telefonát prezidentů USA a Ruska Joea Bidena a Vladimira Putina z minulého týdne a také na Bidenovu telefonickou diskusi s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. O situaci kolem Ukrajiny mluvil v úterý rovněž Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan s protějšky z pěti severoevropských zemí. V pondělí hovořil na stejné téma se svými protějšky z takzvané bukurešťské devítky (B9), jejíž součástí je i Česko, ministr zahraničí Blinken.

Všechny tyto diplomatické aktivity mají Rusku dát najevo, že případná ruská invaze na Ukrajinu by vyvolala rozhodnou reakci.

Na pořadu dnešních americko-německých jednání byl i plynovod Nord Stream 2 a Blinken řekl, že USA chtějí s Německem spolupracovat a zabránit Rusku využívat energii jako zbraň.

Ve Washingtonu se dnes jednalo také o Íránu a Baerbocková řekla, že Írán promrhal velkou část důvěry a že k záchraně dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 nezbývá mnoho času. O dohodě se jedná od loňska ve Vídni, Německo je přímým účastníkem rozhovorů, USA nepřímým.