Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing v potížích. Dodávky letadel se výrazně snížily

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.boeing.com

Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal pouze 380 letadel, o 53 procent méně než v roce 2018. Nejnižší počet dodávek za posledních 11 let zapříčinily problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech předstihl její evropský konkurent Airbus. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Boeing za minulý rok vykázal jen 54 čistých objednávek, které jsou upraveny o objednávky zrušené. Je to nejhorší výsledek za několik desetiletí. Airbus za minulý rok vykázal 768 čistých objednávek a dodal 863 letadel.

Výrobci letadel nejvíce výnosů generují po dodání strojů, a proto jsou dodávky pro jejich finance zásadní. Analytici odhadují, že Boeing kvůli vyřazení řady 737 MAX z provozu ztrácí jednu miliardu dolarů měsíčně (21,6 miliard Kč).

Společnost bez ustání pracuje na opravě problémového modelu, ale není jasné, kdy mu regulační úřady dají zelenou. Největší americké aerolinky American Airlines dnes oznámily, že letouny 737 MAX do provozu vrátí nejdříve 6. června.

Agentura Reuters už dříve napsala, že americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně provoz letadla neschválí dřív než v únoru a že proces se může protáhnout do března či déle. American Airlines poté budou potřebovat nejméně ještě měsíc, aby piloty i stroje připravila na návrat k plnému provozu, uvedly aerolinky a odbory.

Témata:  Boeing Boeing 737 MAX letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.