Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj s požáry je střetem s klimatickou krizí, řekl řecký premiér Mitsotakis

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Foto: Facebook Kyriakos Mitsotakis

Boj s požáry je střetem s klimatickou krizí, kterou zhoršuje lidská nedbalost, řekl dnes na zasedání vlády řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Jeho země už osmým dnem bojuje s požárem národního parku Dadia u hranic s Tureckem. Oheň se již podařilo více méně zastavit, píše server ekathimerini.com.

S požáry bojuje také Itálie, sever země navíc zaskočily silné bouře s krupobitím, uvedla agentura DPA.

Mitsotakis odmítl kritiku, která se snesla na hasiče a koordinaci jejich postupu. Kritiky vyzval, aby "projevili trochu více úcty všem, kteří obětavě bojují proti katastrofám, jež přesahují lidské možnosti". Požáry podle premiéra nejsou dobrým námětem pro opoziční politiku. Jeho projev k vládě přenášela televize, informovala agentura DPA.

Ohni se v Dadii postavilo 320 hasičů, mají k dispozici 75 požárních vozidel, dvě letadla a sedm vrtulníků. Pomáhají také vojáci a samosprávou dodaná technika. Podle mluvčího hasičů se oheň podařilo zastavit a situace by se nadále měla zlepšovat.

Za poslední týden řecká policie zadržela devět osob, osm mužů a jednu ženu, které podezřívá z podílu na vzniku požárů. Některé viní z nedbalosti, jiné ze žhářství. Hasiči rovněž uvedli, že za týden zasahovali u 1185 požárů, z toho 345 bylo v lese, zbytek v městské zástavbě.

V Itálii poblíž Terstu museli hasiči v noci na dnešek evakuovat 25 rodin. Požár se ve středu večer zdál být uhašený, v noci se ale opět vlivem větru nečekaně rozhořel, uvedla agentura ANSA.

Sever Itálie zažil silné bouřky, místy provázené krupobitím. Vítr vyvracel stromy, poškodil několik střech. U Gardského jezera kvůli silným dešťům evakuovali 40 lidí, tři z nich byli lehce zranění. Meteorologové předpovídají bouřky i na dnešní noc.

Témata:  Kyriakos Mitsotakis požáry

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 17:42

Helena Vondráčková a věčné pochybnosti. Takhle teď vnímá show k osmdesátinám

Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy