Bolsonaro zhruba dva měsíce před prvním kolem voleb v průzkumech ztrácí na hlavního vyzyvatele, kterým je levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Při dnešním mítinku na stadionu Maracanazinho dostala 67letá hlava státu nominaci své Liberální strany (PL), čímž byl učiněn krok, který je v brazilském systému považován za oficiální začátek kandidatury. Levicová Strana pracujících (PT) nominovala Lulu ve čtvrtek.

Start hlavní části kampaně provázejí obavy vyvolané Bolsonarovými výroky ohledně organizace voleb. Prezident opakovaně zpochybňuje důvěryhodnost elektronického hlasovacího systému, který se v zemi používá od roku 1996, aniž by svá tvrzení podpořil pádnými důkazy. Důsledkem jsou pochybnosti, zda přijme porážku, pokud na podzim zvítězi někdo jiný.

Dnes se Bolsonaro této otázky přímo nedotkl, píše Reuters, a místo toho se soustředil na sociálně konzervativní postoje, které zastává jádro jeho voličského tábora. Také chválil brazilskou armádu, která podle něj "neakceptuje korupci" a "chce transparentnost". "Armáda je na naší straně," řekl jásajícímu davu.

Dále slíbil, že pokud prezidentský mandát obhájí, prodloužií program poskytující dávky ve výši 600 realů (asi 2600 Kč) měsíčně Brazilcům s nízkými příjmy. Podle Reuters prezident na podobné výdajové kroky v kampani výrazně spoléhá, zatímco jeho pozici podkopává meziroční inflace pohybující se delší dobu těsně nad deseti procenty.

Bolsonaro v průzkumech veřejného mínění výrazně zaostává za svým hlavním rivalem, který Brazílii vedl v letech 2003 až 2010. V červnu by Lula podle sondáže agentury Datafolha získal hlasy 47 procent respondentů, zatímco pro úřadujícího prezidenta se vyslovilo 28 procent respondentů. Popularita Luly v minulých letech poněkud ochabla v důsledku korupčních vyšetřování a exprezident také strávil přes půldruhého roku za mřížemi kvůli později zneplatněnému verdiktu, mezi Brazilci si však 76letý politik drží značnou podporu.

První kolo prezidentských voleb bude v Brazílii 2. října, druhé je plánováno na 30. října.

reklama