Farthing u námořnictva sloužil 22 let, bojoval například v roce 2006 v afghánské provincii Hílmand. O rok později založil zvířecí útulek, který pojmenoval po prvním zachráněném psovi Nauzád. Zaměstnal 25 Afghánců, mezi nimiž jsou první tři afghánské veterinářky.

Teď chce, aby byl evakuován se svými zaměstnanci a jejich nejbližšími rodinami. Británie jim podle něj má udělit azyl.

"Mám jako britský občan možnost a plně ji využiji - řekl jsem, že neodejdu, dokud z této země nepůjdou i mí zaměstnanci," řekl Farthing.

Tálibán, který v neděli snadno obsadil Kábul, se může mstít i na útulku, jelikož byl založen díky zahraniční pomoci, píše Reuters.

Za minulé vlády v 90. letech Tálibán ženám nedovoloval chodit do práce a neschvaloval ani zvyk chovat psy jako společníky. Podle některých muslimů jsou to nečistá zvířata.

Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid tento týden prohlásil, že ženy budou moci za vlády Tálibánu pracovat i studovat a budou moci být "ve společnosti aktivní, ale v rámci islámského práva". Hnutí také chce, aby v Afghánistánu nadále pracovaly zahraniční nevládní organizace, avšak mluvčí nezodpověděl otázku, zda pro ně budou moci pracovat Afghánci.

Farthing řekl, že v jeho okolí je zatím situace klidná, i když bojovníci Tálibánu hlídkují v ulicích. Podle něj se nechovají přehnaně nepřátelsky.

Řekl, že nejnebezpečnější je situace na letišti, kde uvnitř jsou Britové a Američané a venku davy lidí a kontrolní stanoviště Tálibánu. "Problémy nevytváří Tálibán, ale to množství zoufalých lidí bez víz a pasů, kteří se snaží dostat do letadel mířících do Ameriky," řekl Farthing.