"Odhalujeme a zaměřujeme se na pochybnou síť, která podporuje Putinův luxusní životní styl, a utahujeme svěrací kazajku jeho nejbližšího okolí," uvedla v prohlášení šéfka britské diplomacie Liz Trussová. "Budeme pokračovat v sankcích vůči všem, kdo napomáhají Putinově agresi, dokud Ukrajina nezvítězí," řekla.

Na sankčním seznamu nově přibyla někdejší ruská gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií Putinovou přítelkyní a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Kreml opakovaně popřel zprávy, že Putin má s Kabajevovou milostný vztah nebo děti. Zákaz cestování a zmrazení majetku se dotkne i babičky Kabajevové, která je blízkou spolupracovnicí oligarchy Gennadije Timčenka.

Británie uvalila sankce také na bývalou Putinovu manželku Ljudmilu, s níž strávil v manželství 30 let. Pár se rozvedl v roce 2013. Jejich společné dcery Jekatěrina Tichonovová (35) a Marija Voroncovová (36) se na britský sankční seznam dostaly již dříve. Odvetná opatření za invazi na Ukrajinu se dotknou také nejméně tří Putinových bratranců a několika dalších příbuzných či důvěrníků. Celkem se nové sankce týkají 12 lidí.