Británie poprvé veřejně informovala, že její experti podstatně pomáhají Ukrajincům při obraně proti kybernetickým útokům z Ruska. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že program boje proti kyberútokům běží už od začátku ruské invaze a že do něj Londýn investoval 6,4 milionu liber (182 milionů korun). Napsal o tom zpravodajský server BBC.
"Poskytli jsme naše znalosti, abychom jim po zahájení invaze pomohli se bránit před každodennímu ruskými kyberútoky," uvedl Leo Docherty z ministerstva zahraničí. Podle něj britští experti intenzivně spolupracují s Ukrajinci a pomáhají odvracet útoky i posilovat obranu sítí.
Konkrétně asistenci poskytuje britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), které spadá pod britské zpravodajské služby GCHQ. Šéfka NCSC Lindy Cameronová uvedla, že je hrdá na to, že její úřad pomáhá Ukrajině s kybernetickou bezpečností. "Podařilo se jim (Ukrajincům) vystavět impozantní obranu v kyberprostoru, stejně jako se jim to podařilo na bitevním poli," napsala v prohlášení.
Británie podle stanice Sky News podpořila Ukrajinu i darováním hardwaru a softwaru důležitého pro zabezpečení elektronické komunikace, databází a počítačových sítí.
Podle Londýna Rusko stálo například za masivními kybernetickými útoky na začátku války, které vyřadily z provozu weby ukrajinské vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí i některých bank. Podle BBC se hackeři navázaní na ruské zpravodajské služby nyní snaží útočit zejména na vysoké ukrajinské představitele a získávat informace využitelné v bojích.
Témata: hackeři, Rusko, Velká Británie, Ukrajina
Související
11. srpna 2024 15:53
9. srpna 2024 21:52
26. července 2024 10:38
7. května 2024 16:04
4. května 2024 18:21
3. května 2024 12:44