reklama

Poslanci dnes na plenárním zasedání obecně probírají ochranu unijních dotací před zneužíváním, zazněla ale také kritika českého premiéra Andreje Babiše i volání po jasnější definici střetu zájmů a reformě společné zemědělské politiky EU.

Hohlmeierová ve svém projevu přivítala "vyčerpávající" audity EK i to, že v loňském roce bylo pozastaveno proplácení peněz ze strukturálních fondů EU pro firmy s vazbami na Babiše. Německá členka Evropské lidové strany má nicméně za to, že EU potřebuje jasnou definici střetu zájmů a "systémových" rizik spojených s rozdělováním unijních prostředků. Jakékoli jejich zneužívání podle ní může narušit důvěru občanů v unijní orgány a instituce a může mít negativní dopad snahy prosazovat unijní priority.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, který dnes reagoval na otázky výboru CONT, upozornil na loňské zpřísnění finančního nařízení EU týkajícího se střetu zájmů. Komise podle něj podporuje členské státy v jejich snahách nová pravidla prosadit a pokračuje také posilování svých vlastních monitorovacích procesů. V souvislosti s Babišem Hahn zopakoval, že komise předala Česku konečné závěry auditu o holdingu Agrofert a strukturálních fondech.

Na adresu českého premiéra či "pasivitu" komise přitom zaznívala kritika nejen z řad českých europoslanců. Někteří členové EP také volali po reformě společné zemědělské politiky, která údajně vede k tomu, že unijní dotace proudí do kapes oligarchů.

reklama