Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel reaguje na případ Babiš. Audity budou rychlejší

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Audity Evropské komise zabývající se možnými střety zájmů při čerpání prostředků EU musí být rychlejší, aby trest mohl přijít dostatečně brzy. Uvedla to předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Poslanci dnes na plenárním zasedání obecně probírají ochranu unijních dotací před zneužíváním, zazněla ale také kritika českého premiéra Andreje Babiše i volání po jasnější definici střetu zájmů a reformě společné zemědělské politiky EU.

Hohlmeierová ve svém projevu přivítala "vyčerpávající" audity EK i to, že v loňském roce bylo pozastaveno proplácení peněz ze strukturálních fondů EU pro firmy s vazbami na Babiše. Německá členka Evropské lidové strany má nicméně za to, že EU potřebuje jasnou definici střetu zájmů a "systémových" rizik spojených s rozdělováním unijních prostředků. Jakékoli jejich zneužívání podle ní může narušit důvěru občanů v unijní orgány a instituce a může mít negativní dopad snahy prosazovat unijní priority.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, který dnes reagoval na otázky výboru CONT, upozornil na loňské zpřísnění finančního nařízení EU týkajícího se střetu zájmů. Komise podle něj podporuje členské státy v jejich snahách nová pravidla prosadit a pokračuje také posilování svých vlastních monitorovacích procesů. V souvislosti s Babišem Hahn zopakoval, že komise předala Česku konečné závěry auditu o holdingu Agrofert a strukturálních fondech.

Na adresu českého premiéra či "pasivitu" komise přitom zaznívala kritika nejen z řad českých europoslanců. Někteří členové EP také volali po reformě společné zemědělské politiky, která údajně vede k tomu, že unijní dotace proudí do kapes oligarchů.

Témata:  EU audit Evropská komise (EK) Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.