Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cameron ocenil českou iniciativu. Munici pro Ukrajinu shánějí i Britové

David Cameron
David Cameron
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Podle Camerona se všeobecně ví, že ukrajinská armáda potřebuje dělostřeleckou munici. "Je tady skvělá česká iniciativa s cílem poskytnout munici, která dorazí v červnu," prohlásil bývalý britský premiér v zámoří. 

Šéf britské diplomacie prozradil, že Londýn chce Ukrajině zajistit dodávky projektilů ještě dříve. "Víme, že když je budeme dál podporovat, můžeme to dotáhnout ke správnému konci," podotkl ve zřejmé snaze pobídnout americké zákonodárce k odblokování pomoci napadené zemi, která už přes dva roky čelí ruské agresi.

Cameron se před setkáním s Blinkenem setkal i s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který bude v listopadu usilovat o opětovné zvolení do Bílého domu, informovala BBC. V případě jeho úspěchu se počítá s tím, že by pomoc Ukrajině byla ohrožena.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského hrozí, že Ukrajina válku prohraje, pokud americký Kongres neschválí další balík pomoci ve výši 60 miliard dolarů, který již několik měsíců vázne kvůli sporům mezi demokraty a republikány. Ukrajinský prezident prohlásil, že pro jeho zemi bude bez pomoci těžké i jakkoliv přežít.

"Pokud Kongres Ukrajině nepomůže, Ukrajina válku prohraje," řekl Zelenskyj podle deníku Le Monde na nedělní videokonferenci se zástupci platformy United 24, jejímž prostřednictvím mohou lidé přispívat napadené zemi. "Pokud Ukrajina válku prohraje, budou napadeny další státy," dodal ukrajinský lídr. 

Zelenskyj opakovaně apeluje na americké politiky, aby balík schválili. Bidenova administrativa se domnívá, že jde zřejmě o poslední možnost k zajištění dalších prostředků pro Ukrajinu před listopadovými prezidentskými volbami, po nichž by se do Bílého domu mohl vrátit Donald Trump. 

USA již poskytly Ukrajině pomoc za více než 110 miliard dolarů. Kyjev dostává vybavení z amerických zásob, které jsou následně doplňovány z prostředků uvolněných Kongresem. Nyní je tento způsob financování pomoci ochromen. Balík v hodnotě 60 miliard dolarů zatím prošel jen Senátem, nikoliv však Sněmovnou reprezentantů. 

Témata:  David Cameron Armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy