Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie uvalí sankce na šéfy věznice, ve které zemřel Navalnyj

David Cameron
David Cameron
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejen Evropská unie, ale také Velká Británie ve středu uvalila nové protiruské sankce. Londýn se rozhodl potrestat šest představitelů trestanecké kolonie na Sibiři, ve které v pátek zemřel za dosud nevyjasněných okolností ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

O rozhodnutí informovalo také britské velvyslanectví v České republice. "Nejnovější britské sankce směřují na šéfy trestanecké kolonie, kde byl zabit Alexej Navalnyj," uvedla ambasáda na sociální síti X.

"Ti, kteří jsou zodpovědní za brutální zacházení s Navalným, by si neměli dělat iluze. Ponesou zodpovědnost," prohlásil britský ministr zahraničí David Cameron. "Je jasné, že ruské úřady považovaly Navalného za hrozbu a opakovaně se ho snažily umlčet," dodal expremiér.

Velká Británie je první zemí, která uvalila sankce přímo v souvislosti se smrtí Navalného. Londýn zároveň vyzval Moskvu, aby okamžitě vydala tělo zesnulého politika rodině. Na sankční seznam přibyl šéf trestanecké kolonie IK-3 Vadim Konstantinovič Kalinin a pět jeho zástupců. Na Ostrovech jim byla zmražena aktiva, zároveň se na ně vztahuje zákaz cestování.

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Témata:  David Cameron Velká Británie protiruské sankce Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.