Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie uvalí sankce na šéfy věznice, ve které zemřel Navalnyj

David Cameron
David Cameron
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejen Evropská unie, ale také Velká Británie ve středu uvalila nové protiruské sankce. Londýn se rozhodl potrestat šest představitelů trestanecké kolonie na Sibiři, ve které v pátek zemřel za dosud nevyjasněných okolností ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

O rozhodnutí informovalo také britské velvyslanectví v České republice. "Nejnovější britské sankce směřují na šéfy trestanecké kolonie, kde byl zabit Alexej Navalnyj," uvedla ambasáda na sociální síti X.

"Ti, kteří jsou zodpovědní za brutální zacházení s Navalným, by si neměli dělat iluze. Ponesou zodpovědnost," prohlásil britský ministr zahraničí David Cameron. "Je jasné, že ruské úřady považovaly Navalného za hrozbu a opakovaně se ho snažily umlčet," dodal expremiér.

Velká Británie je první zemí, která uvalila sankce přímo v souvislosti se smrtí Navalného. Londýn zároveň vyzval Moskvu, aby okamžitě vydala tělo zesnulého politika rodině. Na sankční seznam přibyl šéf trestanecké kolonie IK-3 Vadim Konstantinovič Kalinin a pět jeho zástupců. Na Ostrovech jim byla zmražena aktiva, zároveň se na ně vztahuje zákaz cestování.

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Témata:  David Cameron Velká Británie protiruské sankce Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy