Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cameron odmítl zákaz prodeje zbraní Izraeli

Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Britský zákaz prodeje zbraní Izraeli by jen posílil hnutí Hamás, uvedl v neděli britský ministr zahraničí David Cameron ve vysílání stanice BBC.

"Kdybychom dnes jednoduše oznámili, že změníme náš postoj týkající se vývozu zbraní, posílilo by to Hamás a snížilo by to pravděpodobnost dosažení dohody o (propuštění) rukojmí," řekl Cameron.

Šéf britské diplomacie podle svých slov nepodporuje rozsáhlou pozemní ofenzívu Izraele do města Rafah na jihu Pásma Gazy. Británie by však podle jeho slov stejně nenásledovala příklad USA v jejich potenciálním zastavení prodeje některých zbraní Izraeli.

Ministr zahraničních věcí připomněl, že Spojené království dodává jen jedno procento zbraní, které Izrael dostává a upozornil, že Izrael musí vyvinout větší úsilí na ochranu civilistů a umožnit vstup humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl, že Berlín zvažuje podobné kroky jako Spojené státy, které pohrozily zastavením dodávek zbraní Izraeli, pokud by izraelské jednotky začaly s rozsáhlou operací ve městě Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy.

"Momentálně se o tom diskutuje," uvedl podle agentury DPA Pistorius ve čtvrtek večer ve vysílání televize ZDF. Dodal, že odpovědnost za toto rozhodnutí nese úřad kancléře a ministerstvo zahraničních věcí.

Pistorius ve středu po setkání s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem vyzval zabránit další eskalaci války v Pásmu Gazy. Společně se shodli, že je třeba udělat vše pro to, aby se humanitární krize palestinského obyvatelstva v pásmu Gazy zmírnila nebo skončila.

Americký prezident Joe Biden ve středu veřejně varoval Izrael, že pokud zaútočí na město Rafah v Pásmu Gazy, přestane mu dodávat dělostřelecké granáty a další zbraně. Biden také vyjádřil politování nad tím, že při shazování amerických bomb v Gaze zahynuli civilisté.

Bidenův postoj je nejvyšší úrovní nesouhlasu s izraelským způsobem vedení války proti palestinskému hnutí Hamás od začátku současného konfliktu v Pásmu Gazy.

Od loňského října, kdy začaly krvavé teroristické útoky Hamásu v jižním Izraeli, zahynulo v důsledku bojů 34 844 Palestinců, včetně bojovníků Hamásu i civilistů.

Biden uvedl, že civilisté v Gaze zemřeli v důsledku použití bomb a dalších prostředků Izraelem v obydlených oblastech. Zdroje CNN uvádějí, že Biden odkázal na konkrétní 900kilogramové bomby.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu během slyšení v Senátu uvedl, že momentálně přehodnocují některé dodávky bezpečnostní pomoci v krátkodobém horizontu v kontextu situace v Rafáhu.

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset, uvedl v reakci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Mluvčí izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari uvedl, že izraelská armáda má zbraně, které potřebuje pro operaci v Rafahu. Odpověděl tak na otázku, zda Izrael dokáže provést operaci bez dodávky amerických zbraní.

Hagari dodal, že vztahy mezi Izraelem a USA jsou nadále úzké. Podle jeho slov by se neshody měly řešit za zavřenými dveřmi.

Témata:  David Cameron Velká Británie

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.