Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová apelovala na Slováky, aby přišli volit prezidenta

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ve slovenských prezidentských volbách odevzdali během sobotního dopoledne hlas nejen dva největší favorité, ale také končící hlava státu. Prezidentka Zuzana Čaputová zejména apelovala na spoluobčany, aby dnes využili svého volebního práva.

Čaputová podotkla, že ať už se prezidentem stane kdokoliv, bude potřebovat silný mandát od občanů. "Nenechte proto zodpovědnost na jiných a využijte právo, které vám náleží. Už dnes můžeme udělat to, co je důležité, s vědomím, že držíme v rukou svou budoucnost," napsala na facebooku.

Končící prezidentka se už loni rozhodla, že nebude obhajovat mandát. Podle předvolebních průzkumů se neočekává, že by některý z kandidátů získal potřebný počet hlasů již v sobotním prvním kole. Předpokládá se, že do druhého kola postoupí předseda parlamentu Peter Pellegrini a exministr zahraničí Ivan Korčok.

Pellegrini dopoledne odvolil na jednom z bratislavských gymnázií. Novinářům podle TASR řekl, že čím vyšší je účast, tím reprezentativnější je výsledek. "Každé volby jsou svátkem demokracie, proto by lidé měli využít své právo, které vyplývá z ústavy, kdy mají jedinečnou šanci ovlivnit věci veřejné," řekl. Voliči podle předsedy koaliční strany Hlas rozhodnou o tom, kdo bude dalších pět let ovlivňovat směřování Slovenska.

Korčok odevzdal hlas v Senci, přičemž i on vyzval občany k tomu, aby šli volit. Podle exministra je důležité, aby měl prezident silný mandát. "Proto děkuji všem těm, kteří už projevili postoj k naší zemi, když se volí hlava státu," nechal se slyšet.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy