Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová je hrdá. Slováci se snaží přispět na munici pro Ukrajinu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovensko jako stát nepřispělo na českou iniciativu, jejímž cílem je pořízení dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Slovenští občané proto založili sbírku, kterou nově podpořila i končící prezidentka Zuzana Čaputová.

"Podporuji tuto iniciativu, protože je to správná věc. Naše příspěvky do této iniciativy jsou vyjádřením solidarity a pomoci obětem nevyprovokované agrese," napsala Čaputová na sociální síti. Sbírku podpořilo i opoziční hnutí Progresívne Slovensko.

Český premiér Petr Fiala (ODS) v týdnu uvedl, že prověřil možnosti, přičemž vyšlo najevo, že existuje způsob, jak získané prostředky využít. "Je to možné prostřednictvím nějakých českých neziskových aktivit, které jsou následně schopné - bez toho, abych zacházel do detailů - konat tak, aby ten cíl, na který slovenští občané vybírají peníze, se podařilo skutečně naplnit," řekl.

Fiala zdůraznil, že jej nikdo z organizátorů slovenské sbírky nekontaktoval. Zdůraznil, že jde o čistě soukromou iniciativu. Slovensko jako stát se totiž do české iniciativy na nákup munice nezapojilo. 

Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu. Fiala pro Financial Times před několika dny prozradil, že je nasmlouváno 180 tisíc kusů granátů pro ukrajinskou armádu a pracuje se na zajištění dalších 300 tisíc kusů.

K iniciativě se podle dostupných informací připojilo přibližně dvacet zemí. Financial Times již dříve napsaly, že ke koupi původně plánovaných 800 tisíc kusů dělostřeleckých granátů bude potřeba shromáždit půldruhé miliardy dolarů. 

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy