Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová odložila jmenování vlády a stanovila termín první schůze parlamentu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová stanovila termín ustavující schůze Národní rady na středu 25. října. Uvedla to agentura TASR s tím, že termín jmenování nové vlády stanoví až po doručení nového návrhu kandidáta na šéfa ministerstva životního prostředí (MŽP).

Hlava státu požádala předsedu parlamentu Borise Kollára (Jsme rodina), aby místo, den a hodinu konání schůze oznámil nově zvoleným poslancům. Ustavující schůze NR SR se podle ústavy musí konat do 30 dnů ode dne vyhlášení výsledků parlamentních voleb.

Nově zvolení poslanci na ní skládají slib, čímž se ujmou mandátu. Zvolit mají i nového předsedu a místopředsedy parlamentu, utvoří si kluby a parlamentní výbory. Novou vládu ale zatím prezidentka nejmenuje.

Už ve čtvrtek informovala, že zvoleného poslance parlamentu SNS Rudolfa Huliaka ministrem životního prostředí nejmenuje. Lídra Směru-SD Roberta Fica požádala o doručení nového návrhu kandidáta na ministra.

Důvodem pro nejmenování je podle prezidentky existence ústavně-právních důvodů, zejména v případě Rudolfa Huliaka, který by podle ní nedokázal zaručit správný chod resortu životního prostředí.

Prezidentka zdůraznila, že jejím úkolem je zajišťovat řádný chod ústavních orgánů, a v případě Huliaka by nebyla zajištěna řádná správa tohoto resortu.

Zdůvodněním tohoto kroku byly také Hulaikovy názory ohledně životního prostředí a změny klimatu, které nesouzní s vědeckým konsensem a mezinárodními závazky Slovenské republiky.

Prezidentka Čaputová tvrdí, že člověk s takovými názory nemůže zastávat pozici ministra životního prostředí, který má za úkol chránit přírodu, krajinu a klimatický systém Země.

Kromě toho prezidentka zdůraznila, že Huliak veřejně podpořil násilné metody vypořádání se s názorovými odpůrci, zejména mezi ochránci přírody a krajiny.

Toto názorové stanovisko ho podle ní diskvalifikuje pro pozici vedoucího resortu, jehož součástí je státní ochrana přírody a krajiny.

SNS, která Huliaka nominovala, reagovala, že na kandidátovi trvá. Fico argumenty prezidentky odmítl. Zdůraznil, že pokud bude SNS trvat na nominaci, po jmenování premiérem předloží Huliaka prezidentce i v rámci oficiálních nominací.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy