Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová posílá novelu trestního zákona k ústavnímu soudu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Na Slovensku bude pokračovat boj o kontroverzní novelu trestního zákona. Končící prezidentka Zuzana Čaputová v pátek oznámila, že se obrátí na ústavní soud. Z toho důvodu ale zároveň musela zákon podepsat.

Čaputová bude požadovat pozastavení účinnosti zákona do doby, než ústavní soudci v případu rozhodnou, uvedla TASR. Hlava státu neuplatnila právo veta.

"Nevyhnutelným předpokladem mého podání na ÚS je, že jsem novelu musela podepsat, i když s ní nesouhlasím, a proto ji na soudě namítám. Je to však jediný způsob, jak umožnit, aby se nespustily účinky novely ani na jeden den," vysvětlila prezidentka.

Novelu trestního zákona, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti, schválila Národní rada minulý týden. Má podle ní dojít ke zrušení Úřadu speciální prokuratury, k několika změnám v trestních sazbách a hranicích škod při majetkové trestné činnosti nebo k úpravě promlčecích lhůt. Poslanci o předpisu jednali ve zkráceném legislativním jednání.

Čaputová už po schválení zákona řekla, že chce zabránit tomu, aby kontroverzní novela trestního zákona vstoupila v platnost. Podle jejích slov totiž oslabuje ochranu před sexuálním násilím.

"Namísto toto, abychom posilovali ochranu před sexuálním násilím na ženách, dívkách, ale i mužích a chlapcích, schválená novela trestního zákona ji, naopak, oslabuje," uvedla Čaputová s tím, že znásilnění či sexuální násilí není možné zlehčovat. Podle prezidentky mají tyto trestné činy mimořádně závažné důsledky.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy