Pokud při opětovném hlasování předlohu podpoří alespoň stejný počet poslanců jako naposledy, parlament prezidentské veto prolomí. Čaputová řekla, že v takovém případě podá podnět ústavnímu soudu, aby prozkoumal oprávněnost projednání zákona ve zrychleném režimu. Slovenská prezidentka dlouhodobě vystupuje proti zneužívání zrychleného režimu při projednávání návrhů ve sněmovně; tento režim umožňuje schválit zákon už na jedné schůzi Národní rady, zatímco při běžném postupu poslanci o normě jednají na dvou schůzích. To vytváří prostor na širší debatu o navrhovaných změnách.

Zákon o vyšší finanční podpoře rodin schválila vláda i parlament během necelého jednoho týdne. Norma předpokládá zejména zvýšení přídavků na děti i odpočitatelné položky z daní pro rodiče a zavedení nového příspěvku na kroužky dětí. Některá opatření by měla vstoupit v platnost už od července, další od ledna příštího roku. Čaputová namítla, že ve zrychleném režimu neměl parlament jednat o návrzích, které začnou platit až v příštím roce. Takzvané zkrácené legislativní řízení lze podle zákona použít jen v mimořádných případech, když například mohou být ohrožena základní práva nebo státu hrozí značné hospodářské školy.

Opatření na podporu rodin navzdory nesouhlasu jedné z koaličních stran, kritice samosprávy či některých ekonomů prosadil ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič. O předloze Matovič jednal i se zástupcem krajní pravice, jejíž někteří poslanci zákon při hlasování podpořili.

Ekonomové ale i vládní strana Svoboda a solidarita schválená opatření už dříve kritizovali, protože podle nich předpokládají plošné rozdávání peněz rodinám bez ohledu na jejich finanční situaci. Samosprávě se zase nezamlouvá zvýšení odpočitatelné položky z daně z příjmů fyzických osob. To povede ke snížení výběru této daně, kterou si rozdělují obce, města a samosprávné kraje. Tyto subjekty by tak přišly dohromady asi o půl miliardy eur (12,3 miliardy eur). Čaputová zase vybídla vládu, aby v době inflace pomáhala nejen rodinám s dětmi.