Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude vysvětlovat nutnost přijetí Ukrajiny za kandidáta EU

Ukrajina, ilustrační fotografie.
Ukrajina, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Česko bude jako předsednická země EU podporovat přijetí Ukrajiny za kandidátskou zemi na vstup do unie. Bude vysvětlovat ostatním státům EU, proč je tento krok důležitý i v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá už sto dní. Místopředsedkyni ukrajinského parlamentu Olenu Kondratjukovou o tom dnes ujistil místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

"Ze strany České republiky ta podpora je jednoznačná a jasná," uvedl Růžička. Ukrajina podle něj stojí o to, aby Česko vysvětlovalo představitelům ostatních zemí EU, proč je důležité, aby získala postavení kandidátské země. To je věc, kterou jsem mohl slíbit za Senát i já," uvedl Růžička, který je zástupcem předsedy horní komory.

Kyjev požádal o členství v EU krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Žádost nyní zkoumá Evropská komise, odpovědět chce Ukrajině v červnu. Pokud získá Ukrajina kladné hodnocení a souhlas všech členských států bloku, získá postavení kandidátské země. Poté následují rozhovory, které běžně trvají několik let. O konečném začlenění do bloku pak znovu musí jednomyslně rozhodnout všech 27 členů unie.

Návštěva Kondratjukové je podle Růžičky součástí cesty představitelů Nejvyšší rady Ukrajiny po Evropě. Ukrajinští zákonodárci v rámci mise žádali o pokračování pomoci v boji s ruským agresorem, uvedl Růžička. Podle něj je nesmírně důležité nepřestat s dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu.

"Pokud Ukrajina neudrží svůj boj, tak to bude mít velký dopad na celou EU a myslím, že si to evropské země velice dobře uvědomují," dodal místopředseda Senátu.

Rusko, které nedokázalo ovládnout Kyjev, po více než třech měsících války kontroluje zhruba pětinu ukrajinského území, řekl ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vedle velké části Doněcké a Luhanské oblasti na východě země jde také například o město Cherson na jihu a jeho okolí. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel. Válka na Ukrajině, která má na 44 milionů obyvatel, vyvolala největší migrační krizi v Evropě od druhé světové války. Podle OSN invaze vyhnala z domovů přes 14 milionů lidí.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 363 295 lidem z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 893. Cizinecké policii se přihlásilo více než 277 tisíc osob, dalších 2686 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti do 15 let, kterých je mezi uprchlíky asi třetina.

Témata:  Jiří Růžička EU Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.