Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko podporuje vstup Moldavska do EU, půjde o jednu z priorit

EU
EU
Foto: Pixabay

Česká republika podporuje moldavské snahy o vstup do Evropské unie. Půjde o jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině letošního roku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s moldavským ministrem zahraničí Nicolaem Popeskem to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Moldavsko očekává odpověď Evropské komise na svoji žádost o vstup do EU zhruba v první polovině června, řekl na dotaz ČTK Popescu.

Moldavsko společně s Gruzií oficiálně požádaly o vstup do unie 3. března po ruské invazi na Ukrajinu, která o členství v EU požádala také. Popescu řekl, že jeho země odpověděla na set zhruba 2000 otázek Evropské komise asi ve stejné době, jako Ukrajina a Gruzie. Konkrétní datum, dokdy komise odpoví, země nemá, ale očekává ji v první polovině června. Zásadní v tomto ohledu bude pak jednání lídrů zemí EU v rámci Evropské rady.

Lipavský svůj moldavský protějšek ujistil o tom, že Česko zemi podporuje nejen z hlediska humanitární pomoci, ale i politicky v jejích evropských ambicích. Informoval Popeska o prioritách českého předsednictví v Radě EU, evropská perspektiva Ukrajiny, Moldavska a Gruzie v nich podle něj figuruje velmi vysoko.

Ministři odsoudili ruskou agresi proti Ukrajině. "Moldavsko je jediný nečlenský stát EU na západních hranicích Ukrajiny a je zasaženo bezprecedentním přílivem uprchlíků," řekl Lipavský. Popescu hovořil také o problematice Podněstří, což je převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr se zhruba půl milionem obyvatel.

Podněstří se odtrhlo od Moldavska v roce 1990 v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Od mírové dohody z roku 1992, která ukončila boje mezi separatisty podporovanými Moskvou a moldavskými vládními vojsky, tam Rusko udržuje vojenský kontingent zhruba 1500 vojáků. "V dané části Moldavska se v tuto chvíli negativně projevuje dopad války na Ukrajině. Děláme vše pro to, abychom zachovali mír v Moldavsku," uvedl Popescu.

Český ministr zahraničí též zmínil, že Moldavsko od Česka dosud obdrželo humanitární a rozvojovou pomoc ve výši 90 milionů korun, dalších deset milionů Česko poskytlo tamní nevládní organizaci na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Oba ministři se shodli na tom, že bilaterální vztahy jsou bezproblémové.

Zástupci zemí dnes také podepsali memorandum o spolupráci diplomatických akademií, Česko bude s Moldavskem kooperovat na přípravě budoucích diplomatů, například jeden moldavský diplomat se bude seznamovat s fungováním EU po praktické stránce na evropské akademii v Telči.

Témata:  Česká republika Moldávie EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.