reklama

Ministerstvo zahraničí na pomoc navrhlo přesunout 40 milionů korun, které vláda v červenci schválila na podporu afghánských obranných a bezpečnostních sil a udržitelného rozvoje země. I dalších pět milionů korun úřad poskytne ze svého rozpočtu, zbylých 30 milionů dá ministerstvo vnitra.

Peníze budou distribuovány ve spolupráci zejména s Evropskou unií a Organizací spojených národů.

Na programy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) půjde 20 milionů korun. Jsou zaměřené na stabilizaci a podporu vnitřně vysídleného obyvatelstva v Afghánistánu i afghánských uprchlíků v Íránu, Pákistánu a zemích Střední Asie.

O pět milionů méně půjde na podporu programů Dětského fondu OSN v Afghánistánu (UNICEF), které jsou zaměřeny na ochranu žen a dětí před násilím a na odezvu na koronavirovou pandemii. Zbývajícími deseti miliony korun pak úřad navrhuje podpořit program Rozvojového fondu OSN (UNDP) na stabilizaci a podporu zdrojů obživy obyvatelstva v zemi.

"Aktuální politický a bezpečnostní vývoj v Afghánistánu zhoršuje humanitární situaci tamních obyvatel. Poskytování pomoci do Afghánistánu má dvě priority. Mírnit humanitární krizi a zabránit nelegální migraci," uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). "Děláme společně s našimi zahraničními partnery maximum pro to, aby pomoc nebyla zneužita a šla přímo potřebným lidem v Afghánistánu. Proto spolupracujeme s OSN," dodal.

Z příspěvku vnitra poputuje pět milionů korun na program primární zdravotní péče pro obyvatele Afghánistánu prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) z rozpočtu Stálého zdravotně humanitárního programu MEDEVAC pro letošní rok. Částkou 25 milionů korun Česko podpoří vznikající regionální iniciativu Evropské unie Team Europe pro Afghánistán a sousední státy.

reklama