Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko nabídlo Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Chorvatský premiér Andrej Plenković uvedl na twitteru, že nabídl Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem-19. Chorvatsko je ochotno postarat se o desítku pacientů z Česka a obdobný počet ze Slovenska, vyplývá z Plenkovičova vyjádření o dnešním telefonátu s šéfy české a slovenské vlády.

"Dnes jsem telefonoval s Andrejem Babišem a Igorem Matovičem, v případě potřeby je Chorvatsko ochotno postarat se o desítku pacientů z každé země," napsal večer Plenković na twitteru.

Chorvatsko je koronavirem relativně málo zasažené a pomalu uvolňuje opatření, v řadě regionů se v uplynulém týdnu například otevřely terasy restaurací.

Za posledních 24 hodin přibylo 491 nových případů nákazy koronavirem a 12 úmrtí. Aktivních je v současnosti 3357 případů, z toho 785 pacientů s covidem-19 se léčí v nemocnicích, 78 je připojeno na ventilaci, uvedl na svém webu deník Jutarnji list s odvoláním na velitelství civilní ochrany. V zemi, která má přibližně čtyři miliony obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo skoro čtvrt milionu lidí, z nichž 5621 zemřelo.

V souvislosti s Plenkovičovou nabídkou deník připomněl, že Česko je v poslední době jednou z pandemií nejhůře postižených zemí na světě a nemocnice čelí přílivu pacientů - a skoro stejně špatně je na tom Slovensko.

Témata:  Chorvatsko Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.