Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko přes odpor prezidenta schválilo vstup severských zemí do NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Chorvatský parlament dnes téměř jednomyslně schválil vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance, informovala agentura HINA. Poslanci tak učinili navzdory výhradám prezidenta Zorana Milanoviče, který souhlas podmiňoval změnami volebního zákona v sousední Bosně.

Milanović koncem dubna vyzval parlament, aby případný vstup dvou severských zemí zablokoval a vynutil si tím tlak mezinárodního společenství na přijetí volební reformy v Bosně a Hercegovině. Tamní Chorvaté usilují o legislativní změny, které by znemožnily zvolit hlasy početně nejsilnějších Bosňáků chorvatského člena předsednictva. Hrozí kvůli tomu bojkotem podzimních všeobecných voleb.

Vláda chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče prezidentovu výzvu odmítla a oznámila, že vstup Finska a Švédska do NATO má její plnou podporu. Pro vstup se dnes v 151členném Saboru vyslovilo 125 poslanců. Proti byli pouze tři zákonodárci, kteří podobně jako prezident Milanović argumentovali, že vstupu dvojice severských zemí do NATO by mělo přecházet vyřešení palčivých problémů v Bosně i jinde na západním Balkáně.

Finsko a Švédsko tradičně považovaly neutralitu za pilíř své nezávislosti, po ruské invazi na Ukrajinu ale bezpečnostní politiku přehodnotily a rozhodly se požádat o vstup do NATO. Zástupci třiceti členských zemí NATO minulý týden podepsali protokoly o přistoupení Finska a Švédska, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do aliance. Aby se obě skandinávské země staly členy, musejí přístupové dokumenty ratifikovat všechny alianční státy, což může trvat několik měsíců. Souhlas vyjádřily například už parlamenty v Norsku, Dánsku, Kanadě či Estonsku a ve čtvrtek se k nim přidaly i zákonodárné sbory ve Slovinsku a Lotyšsku.

Český premiér Petr Fiala začátkem července řekl, že předpokládá, že český parlament vstup Švédska a Finska do aliance ratifikuje na začátku podzimu.

Témata:  Chorvatsko NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko Finsko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.