Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kritizuje USA za sestřelení balonu, Japonsko šetří podobný dřívější objekt

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Peking dnes obvinil USA z použití nepřiměřené síly kvůli sestřelení čínského balonu, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou, píše agentura AP. Podle čínského ministerstva zahraničí sestřelení objektu poškodilo oboustranné snahy o stabilizaci americko-čínských vztahů.

Japonsko dnes oznámilo, že prošetřuje možnou spojitost mezi čínským balonem a podobnými létajícími objekty, které byly nad zemí spatřeny v předchozích letech, uvedla agentura Kjódó.

Peking považuje sestřelení balonu za přehnanou reakci a porušení mezinárodního práva. Náměstek čínského ministra zahraničí Sie Feng kvůli "útoku USA na čínskou civilní bezpilotní vzducholoď vojenskou silou" v neděli podal oficiální stížnost u ambasády USA. "Nechtěný vstup této vzducholodi do vzdušného prostoru USA je zcela ojedinělý a náhodný incident," uvedla dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

Čínský balon, podle Washingtonu vybavený špionážní technikou, v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem nad teritoriálními vodami USA, asi týden poté, co poprvé vstoupil do amerického vzdušného prostoru. Příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Pentagon doporučil objekt sestřelit na oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš. Po zbytcích balonu v současnosti pátrá americká armáda.

Japonská vláda dnes uvedla, že vyšetřuje možnou spojitost mezi čínským špionážním balonem nad USA a létajícími objekty, které byly spatřeny nad severojaponskými prefekturami Aomori, Mijagi a Fukušima v letech 2020 a 2021. "Pokračujeme v jejich analýze v souvislosti s posledním případem ve Spojených státech," uvedl dnes náměstek tajemníka japonského kabinetu Jošihike Isozaki. Přelet jakéhokoliv nepovoleného objektu nad územím Japonska by země podle Isozakiho považovala za narušení vzdušného prostoru státu. Na otázku, jaké prostředky tehdy Japonsko použilo k vypořádání se s objektem, který se nad zemí vznášel, Isozaki odmítl agentuře Kjódó odpovědět.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes uvedla, že o podobném létajícím objektu spatřeném v minulosti v Japonsku nic neví.

Čína označila balon, který se vznášel nad USA, za civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu. "Jedná se o standardní tvrzení, které země často uvádějí o sledovacích zařízeních," uvedla expertka na čínské vojenské záležitosti Oriana Skylar Mastrová, která působí na Stanfordově univerzitě.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, jejímž cílem bylo snížit napětí, které se mezi Čínou a USA v posledních letech jen zhoršovalo. Washington a Peking jsou v rozporu v řadě otázek od obchodu po lidská práva. Čína je ale nejcitlivější právě na údajné porušování své územní svrchovanosti ze strany USA a dalších zemí, ať už se jedná o návštěvy Tchaj-wanu zahraničními delegacemi, nebo proplouvání lodí námořnictva USA kolem čínských vojenských objektů v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje.

Rozhodnutí americké vlády o čínském balonu informovat a poté jej sestřelit podle AP značí odklon od obvyklého přístupu USA. Země s Pekingem o těchto záležitostech dříve jednala soukromě.

Možný přelet podobného balonu potvrdila v neděli také Kolumbie, další latinskoamerické země se k přeletu balonu doposud nevyjádřily. Ve Venezuele a Kostarice o balonu referovali uživatelé sociálních sítí.

Témata:  Čína špionáž USA Japonsko

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy