Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína o ruských záměrech nevěděla s předstihem, uvedlo ministerstvo obrany

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Čína nevěděla s předstihem o záměru Ruska zaútočit na Ukrajinu. Uvedlo to dnes ministerstvo obrany, které podobné domněnky označilo za snahu pošpinit Čínu. Ministerstvo rovněž odmítlo, že by Čína podcenila varování ze strany Spojených států, že se Rusko chystá zaútočit na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Čína je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy. Peking se na Valném shromážděním OSN zdržel při hlasování o rezoluci, která odsuzovala ruský útok proti Ukrajině. Na začátku března deník The New York Times napsal, že čínští představitelé požádali ruskou vládu, aby invazi sousední země nespustila před koncem zimních olympijských her v Pekingu.

Alianční lídři na dnešním summitu NATO vyzvali Čínu, aby se "zdržela jakékoli podpory ruského válečného snažení" a ani nepomáhala Moskvě obcházet přijaté sankce. Není jasné, v jaké míře je Peking ochoten vyhovět žádosti Moskvy o podporu v hospodářské a vojenské rovině.

Podle expertů by se Moskva a Peking mohly pokusit o vytvoření alternativního systému mezinárodních plateb v případě, že by Rusko nemohlo využívat stávající systém SWIFT.

Témata:  Čína Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.