Ukrajina, Spojené státy a Británie se obávají, že Peking Rusku pomůže vojensky nebo při obcházení sankcí, které na Moskvu uvalily západní státy. Americký prezident Joe Biden v pátek varoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga před "důsledky", které by pro Čínu měly takové kroky.

"Existují dezinformace o čínské vojenské pomoci Rusku. To odmítáme," řekl v rozhovoru s CBS diplomat.

Prohlásil, že Peking naopak posílá humanitární pomoc lidem zasaženým konfliktem. "Čína dělá to, že posílá (zasaženým válkou) jídlo, léky, spací pytle a dětskou výživu," řekl diplomat.

Ukrajinský vyjednavač a poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajl Podoljak nedávno vyzval Čínu, aby odsoudila ruskou agresi na Ukrajině. "Čína by se mohla stát důležitou součástí globálního bezpečnostního systému, pokud přijme správné rozhodnutí podpořit koalici civilizovaných národů a odsoudí ruské barbarství," uvedl na twitteru.

Čína se v ukrajinské krizi prezentuje jako neutrální aktér, odmítla odsoudit Rusko za invazi, ale zároveň ruskou agresi na Ukrajině aktivně nepodpořila. 

Čína podle Američanů nedodala Rusku vojenské vybavení

Spojené státy od pátečního telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem neviděly, že by Čína dodávala Rusku vojenské vybavení. Dnes to řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

"Nemohu dělat předpovědi do budoucna. Mohu vám ale říct, že jsme od těch jednání nebo od prezidentova hovoru se Sim nezaznamenali, že by Čína dodávala Rusku vojenské vybavení. Je to samozřejmě něco, co pečlivě sledujeme," řekl Sullivan novinářům. Dodal, že Biden dal svému čínskému protějšku jasně najevo, jaké by poskytnutí vojenského vybavení Rusku mělo pro Čínu důsledky, což čínská strana pochopila.

Čína se v ukrajinské krizi prezentuje jako neutrální aktér; odmítla odsoudit Rusko za invazi, zároveň ale ruskou agresi na Ukrajině aktivně nepodpořila.

Moskva podle informací amerických zpravodajských služeb, na které se minulý týden odkazovala americká média, požádala Peking o finanční i vojenskou pomoc. Podle americké diplomatické depeše spojencům dal Peking najevo částečnou ochotu Rusku pomoci, píše zpravodajský web CNN. Rusko i Čína ale popřely, že by k takovým žádostem došlo.