Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína posílá do Šanghaje tisíce zdravotníků, mají celé město otestovat

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Čína vyslala více než 10.000 zdravotnických pracovníků z celé země, včetně 2000 vojenských zdravotníků, do Šanghaje, aby pomohli nejlidnatějšímu městu s otestováním všech 26 milionů obyvatel na koronavirus. V čínské finanční metropoli nadále přibývá případů nemoci covid-19. Za poslední den Šanghaj zaznamenala 9006 nových případů infekce, informovala dnes agentura Reuters.

Minulý týden zahájila Šanghaj uzávěru, při níž měla být od pondělí do pátku uzavřena západní polovina města a od pátku do úterý 5. dubna čtvrti ležící východně od řeky Chuang-pchu. Podle agentury Reuters je ale nyní uzavřeno de facto celé město.

Šanghajské úřady vytvořily z několika nemocnic, tělocvičen, obytných bloků a kongresového centra karanténní zařízení, do nichž jsou všichni lidé s pozitivním testem posíláni. Celková kapacita je 15.000 míst. Tato politika ale vyvolává kritické reakce, především proto, že děti s pozitivním testem na koronavirus jsou oddělovány od svých rodičů a do izolace musí i nakažení lidé bez příznaků nemoci, jichž je v Šanghaji naprostá většina.

Během lockdownu mají obyvatelé Šanghaje zakázáno opouštět své domovy, obchody jsou zavřené a nefunguje veřejná doprava. Mnoho továren a firem se snaží udržet provoz tak, že zaměstnanci přespávají na pracovištích.

Čína, která má více než 1,4 miliardy obyvatel, se nadále drží své politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření, vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron ale její snahy velmi komplikuje. Celkově Čína zaregistrovala za poslední den přes 13.000 případů nákazy; kromě Šanghaje je ohniskem také provincie Ťi-lin, kde bylo odhaleno 3500 nových případů infekce.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy