reklama

Hlavní orgán Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové zdravotnické shromáždění, zahájil v poledne své 75. výroční zasedání. Kvůli pandemii covidu-19 bude jednání jen dvoudenní a zástupci členských zemí se ho budou účastnit jen na dálku přes videokonferenci.

Generální tajemník OSN Guterres Světovou zdravotnickou organizaci označil při zahájení shromáždění za "nenahraditelnou". Podpořil také výzvy, aby se nezávisle vyšetřil původ koronaviru SARS-CoV-2. "Ale nyní není ten správný okamžik," uvedl. Podle něj je nyní doba solidarity a společného boje proti pandemii.

S covidem-19 po celém světě zemřelo přes 315.000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo více než 4,7 milionu.

Podle dosavadních informací se nový koronavirus poprvé objevil ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej. Čína v této souvislosti čelí kritice - mimo jiné ze strany USA - že v počátcích epidemie nejednala transparentně a snažila se některé informace zatajit.

Čínský prezident Si Ťin-pching to ale dnes odmítl. Také on podpořil zhodnocení světové reakce na pandemii. Čas na vyšetřování, které bude muset být "objektivní a nestranné", podle něj ale nastane, až když bude koronavirus pod kontrolou.

Čínský prezident rovněž přislíbil dvě miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč) na boj s pandemií a slíbil, že případnou vakcínu, kterou by vyvinula Čína, dostanou k dispozici všichni.

Nezávislé vyšetření původu pandemie požadují Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí světa.

reklama