Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínských výrobků je tu moc. Von der Leyenová chce s čínským prezidentem jednat o konkurenčním boji

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Foto: bmvg.de

Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, prohlásila v pondělí, že při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži bude prosazovat spravedlivou konkurenci mezi EU a Čínou, informovala agentura AFP.

"Musíme se ujistit, že soutěž je spravedlivá a nepřekroucená," uvedla von der Leyenová, která plánuje jednat v pondělí jak s prezidentem Si Ťin-pchingem, tak s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čínský prezident do Paříže přicestoval v neděli.

Von der Leyenová zdůraznila, že EU usiluje o snížení závislosti na čínských dodavatelích, ale nemá v úmyslu blokovat obchod v klíčových odvětvích ani uvalovat sankce. Popisuje vztahy mezi EU a Čínou jako jedny z nejsložitějších a zároveň nejdůležitějších.

Podle předsedkyně Evropské komise již v minulosti jasně sdělila čínskému prezidentovi, že současná nerovnováha ve vstupu na trh není udržitelná a musí být řešena.

Evropská komise za poslední měsíce zahájila několik vyšetřování týkajících se konkurence ze strany Číny, připomíná AFP.

Peking na poslední vyšetřování ohledně údajného nespravedlivého přístupu na čínský trh se zdravotnickými zařízeními reagoval s obavami a označil je za projev protekcionismu ze strany EU. Čínu také rozčílilo vyšetřování možných nespravedlivých výhod čínských výrobců větrných turbín.
  

Témata:  Ursula von der Leyenová Čína

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy