Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínských výrobků je tu moc. Von der Leyenová chce s čínským prezidentem jednat o konkurenčním boji

Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Ursula von der Leyen, německá ministryně obrany
Foto: bmvg.de

Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, prohlásila v pondělí, že při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži bude prosazovat spravedlivou konkurenci mezi EU a Čínou, informovala agentura AFP.

"Musíme se ujistit, že soutěž je spravedlivá a nepřekroucená," uvedla von der Leyenová, která plánuje jednat v pondělí jak s prezidentem Si Ťin-pchingem, tak s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čínský prezident do Paříže přicestoval v neděli.

Von der Leyenová zdůraznila, že EU usiluje o snížení závislosti na čínských dodavatelích, ale nemá v úmyslu blokovat obchod v klíčových odvětvích ani uvalovat sankce. Popisuje vztahy mezi EU a Čínou jako jedny z nejsložitějších a zároveň nejdůležitějších.

Podle předsedkyně Evropské komise již v minulosti jasně sdělila čínskému prezidentovi, že současná nerovnováha ve vstupu na trh není udržitelná a musí být řešena.

Evropská komise za poslední měsíce zahájila několik vyšetřování týkajících se konkurence ze strany Číny, připomíná AFP.

Peking na poslední vyšetřování ohledně údajného nespravedlivého přístupu na čínský trh se zdravotnickými zařízeními reagoval s obavami a označil je za projev protekcionismu ze strany EU. Čínu také rozčílilo vyšetřování možných nespravedlivých výhod čínských výrobců větrných turbín.
  

Témata:  Ursula von der Leyenová Čína

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.