Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Civilních obětí po 22 dnech bojů na Ukrajině je podle OSN už 816

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva potvrdil dalších 36 úmrtí civilistů ve válce Ruska proti Ukrajině a jeho bilance civilních obětí po 22 dnech bojů dosáhla 816 mrtvých. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mezi civilní populací také agentura OSN registruje nejméně 1333 zraněných. Ukrajinské úřady hlásí mrtvých výrazně více.

Bilance úmrtí zdokumentovaných OSN vzrostla za poslední dva dny o 90 případů. Skutečné počty zabitých i raněných jsou s největší pravděpodobností mnohem vyšší, protože pracovníkům OSN v terénu trvá často i dny, než se jim podaří ověřit informace o jednotlivých případech. Monitorovací tým mimo jiné podle Reuters není schopen ověřit zprávy z obléhaného města Mariupol, které hlásí přes 2500 civilních obětí.

I dnes z Ukrajiny přicházely informace o dalších mrtvých a zraněných mezi civilisty. V Kyjevě podle záchranářů jeden člověk zemřel a další čtyři utrpěli zranění po dopadu sestřelené ruské rakety. Další dva mrtvé po ruském ostřelování hlásí úřady z východu Ukrajiny.

Kromě toho stále nejsou jasné následky úderu na divadlo v Mariupolu, pod kterým se ukrývaly stovky lidí. Z krytu se podle posledních zpráv podařilo zachránit 130 přeživších, ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ovšem uvedla, že v něm zůstávalo ještě přes 1300 osob.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:  válka na Ukrajině OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy